Новото коалиционно правителство на Румъния се готви да предприеме редица непопулярни мерки, за да "оздрави" бюджета, който е с огромен дефицит. Терапията е почти шокова - предвижда вдигане на редица данъци, замразяване на заплатите в държавния сектор и на пенсиите, премахване на някои данъчни облекчения и социални помощи и дори орязване на субсидиите за партиите.
Кабинетът си е поставил за цел да посмали рекордния за страна от ЕС бюджетен дефицит. Очаква се Румъния да приключи годината с превишение на разходите над приходите в размер на 8.6% от БВП при допустими до 3%. Заради този черен рекорд Европейската комисия постави страната в процедура по свръхдефицит и изиска от Букурещ спешни дисциплиниращи действия.
Значителна част от мерките, набелязани сега от правителството, са насочени към орязване или замразяване на разходи.
Планът на Министерството на финансите е догодина заплатите в държавната и в местните администрации да останат на нивата към ноември 2024 г., съобщиха румънските медии. В проекта на МФ за дисциплиниращите бюджетно-фискални мерки премиите, бонусите и надбавките за храна за чиновиците също ще бъдат замразени.
Извънредният труд няма да се заплаща, вместо това ще се компенсира с почивни дни (заплащането на извънредните часове все пак ще се запази за някои специални категории - военни, полицаи, наздиратели в затворите и планински спасители).
Специалните пенсии на съдиите и прокурорите няма да се актуализират със средната годишна инфлация, предвижда пакетът от мерки. Същото се отнася до пенсиите на сенаторите и депутатите, персонала на гражданската авиация, членовете на дипломатически корпус, военните и други.
Работещите в публичния сектор, които напускат, няма да имат право на парично обезщетение за неизползваните отпуски. А тези, които се пенсионират през 2025 г., няма да получават обезщетения (няколко заплати накуп) при пенсиониране Спират се и ваучерите за чиновниците, с изключение на "родителските" помощи - за детски ясли.
Детските надбавки също ще бъдат замразени догодина - няма да се прилага, както досега, индексиране заради инфлацията.
А бюджетните субсидии за политическите партии дори ще бъдат намалени, при това сериозно, с 25 процента.
Заложени са и промени в данъчната сфера.
От 1 януари ще бъдат премахнати данъчните облекченията в информационните технологии, строителството и селското стопанство. Данъкът върху дивидентите на фирмите ще бъде увеличен от 8% на 10%. .
Предвижда се въвеждане на данък от 1,5% върху стойността на всички недвижими имоти, фирмена собственост - от складове до нефтени кладенци и електрически стълбове.
Правителството ще създаде и специално звено за ефективност, чиято задача ще е да намали разходите в публичния сектор с поне 1% от БВП догодина.
Очаква се правителството в Букурещ да гласува извънредните фискални мерки на свое заседание днес.