Кампанията по прибирането на черешите набира скорост и овощари от Кюстендилско отварят градините си за посетители, които искат да дойдат на място и да наберат от сочните червени плодове.
За втора година бившият директор на Института по овощарство в Кюстендил проф. Димитър Домозетов и собственик на 120 дка овощни насаждения провежда кампанията "Набери си сам". "Гостите влизат в градините, берат колкото им трябва, после плодовете се теглят на кантара. Кой колкото може да изяде - това няма да го мерим", разказа с усмивка пред "България он еър" професорът.
Цените са направо символични - лев за килограм, на фона на това, което предлагат търговците в големите градове - 13-14 лв. килото.
Целта на овощарите не е само да си продадат продукцията. А и да доставят удоволствие на българите, да опитат истински плод от градината и да видят, че българските череши са по-вкусни от вносните от Гърция и Турция.
Инициативата има голям успех. Миналата година в градините на проф. Домозетов хора са идвали да берат череши основно събота и неделя. Тази година има обаждания от цяла България. "Отваряме градините за всички хора. Трябва само да си носят кофи, ние ще им дадем стълби", подканва той.
И други овощари в Кюстендилско покрай него разбират, че това е начин да си помогнат, а берачите да получат пресни плодове, които не са минавали през прекупвачи. И да си подарят едно приятно изживяване. Подобна практика е много популярна в немалко страни по света.
През отминалите почивни дни по същия начин са били отворени и семейните черешови градини на Мариана Бъчварова край айтоското село Карагеоргиево, съобща сайтът Агри БГ. „Интересът беше много голям, притесних се, че няма да има достатъчно плодове за хората в неделя, но всичко мина успешно. Дори сега продължават да ми звънят“, разказа Бъчварова.
А миналата година по почина "Набери си сам" Домозетов е предоставил достъп и до сливовите и накрая ябълковите си градини и е много доволен, че по този начин голяма част от реколтата е била прибрана.
Липсата на работна ръка за прибиране на реколтата е голям проблем за земеделските производители. Това е и една от причините овощари да отварят градините си за обикновени хора, които искат да берат за себе си.
Между 50 и 80 ст. на килограм череши искат наемните берачи в Кюстендилско, ако се намерят такива. В същото време производителите казват, че в момента изкупната цена, която предлагат прекупвачите, е 1.30 лв. на килограм.
"В Айтоско берачите искат по 60 ст. на килограм, а в момента за средноранните череши изкупвачите дават цена едва около 90 ст. За 30 ст. на кило не си струва усилието. Освен това имаме товарене, разтоварване и за производителя нищо няма да остане“, пресмята Бъчварова.
Затова и все повече земеделски стопани остават продукцията неприбрана в градините и на полето. От Агри БГ напомнят, че от години известен италиански предприемач на практика диктува пазара на череши у нас.