Опасни електрически кабели, произведени в страни извън ЕС, заливат българския пазар, алармира Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ). Вносът - от Турция, Китай, Северна Македония, Босна и Херцеговина и др., пристига по различни канали - легално, полулегално и контрабандно.
Става дума за кабели, използвани при изграждане на електрически инсталации за жилищни блокове, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството. По-евтините кабели се продават по-добре. Но ако не са качествени, това може да доведе до повреди в електроинсталацията, до пожар и до опасност за хората, предупреждават от БАСЕЛ, като твърдят, че държавата не упражнява достатъчен контрол и изделията изобщо не се тестват.
А не са само кабелите, проблемът с качеството стои за също за електроизолационни лакове и смоли, които съдържат вредни вещества, предпазители, прекъсвачи, трансформатори.
Българските фирми от бранша и друг път са предупреждавали, че стоките от трети страни не се проверяват така стриктно, както ако са произведени в ЕС. Те разказват, че в някои внесени на черно кабели медта е заменена от желязо. От БАСЕЛ дадоха и пример с обществена поръчка за подмяна на трансформаторите на контролните кули на РВД, в която била допусната да участва компания, използваща некачествени вносни трансформатори.
Някои пратки пристигат с фалшиви документи. Било нерядка практика в декларациите за качество на изделието да се обявяват напудрени технически характеристики. Но разминаването между декларираните и реалните показатели на един трансформатор например се разбира чак след като той изгори и отиде за скрап, обясняват от БАСЕЛ.
От Асоциацията имат две конкретни предложения към държавата (и по-точно към Министерството на икономиката): пасни.
1. Да се създаде акредитирана лаборатория за изпитване на кабели, в която всички изделия, включително произведените в България, да се тестват за съответствие с национални и международни стандарти.
2. Да се въведе нормативно изискване при внос на елкабели на митницата да се представя сертификат за съответствие със стандарта за производство, издаден от местна лаборатория.
„В много страни от ЕС - Германия, Франция, Полша, Чехия и др. се изисква задължителна сертификация от акредитирана национална лаборатория, която да докаже съответствие на продукта от внос със стандартите", поясняват от БАСЕЛ.