Медия без
политическа реклама

Пакт от осем държави спаси розовото масло от клеймото "токсично"

Съветът на ЕС прати исканите от ЕК промени на поправителен за след четири години

03 Юли 2023

България редом с Франция и още шест страни от ЕС постигна временна победа и спаси розовото и лавандуловото масло от присъдата "отровни смеси".

Съветът на ЕС реши, че настояването на ЕК етеричните масла да се третират като "химия" и това да бъде отбелязано с "череп и кости" на етикетите не е обосновано. Европейската комисия ще трябва да направи допълнителни анализи и след 4 години темата отново ще бъде обсъдена. 

"В последния ден на шведското председателство на Съвета на ЕС държавите членки одобриха запазване на досегашния подход за класифициране на етеричните масла, съобщи българското Министерство на земеделието.

ЕК искаше да промени статута на маслата от роза, лавандула, канела и т.н. в регламента за класификацията, етикетирането и опаковането на вещества и смеси.

Розопроизводители от България и Франция ще се борят заедно срещу плановете на Европейската комисия да квалифицира розовото масло и другите етерични масла като химически субстанции и да постави череп и кости върху продукти, които ги съдържат.

 

От агроминистерството посочват напомнят, че министър Кирил Вътев е защитил българската позиция на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство, провело се на 26 и 27 юни в Люксембург. Той е настоял да не се посяга на традиционното отглеждане на ароматни култури в ЕС и да се запазят доходите на заетите в този агросектор фирми и и работници. Вътев е напомнил, че етеричните масла са важно перо в производството и износа на козметика, лечебни продукти и др. в цял свят. 

В тематичната коалиция за защита на етеричните масла влизат Франция, Португалия, Испания, Словакия, Словения, Италия, Унгария и България.

 


 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

розово масло