Най-вероятно България ще загуби поне 500 млн. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), защото се бави с реформите, които е обещала на Европейската комисия, че ще извърши. Това прогнозира Атанас Пеканов - бившият вицепремиер по управление на европейски средства в служебния кабинет "Донев", пред Нова ТВ.
"Успехът на България идва, когато правим не толкова лесни неща и трудни реформи. Планът за възстановяване и устойчивост е една такава програма от различни промени. Той беше писан от много кабинети, доста труд беше хвърлен и аз съм много притеснен, защото темата остана на заден план по времето на "сглобката", посочи Пеканов.
Бившият вицепремиер обяви, че подкрепя призива на ПП-ДБ да се избере състава на държавната антикорупционна комисия КПК, да се приемат закон за личния фалит и закон за подаване на сигнали за корупция. Според него, ако не изпълним тези три мерки, ЕК ще ни накаже и ще ни вземе част от парите по второто плащане.
"Целият оставащ план е 10 млрд. лв., второто плащане е 1,5 млрд. лв., от които предполагам, че ще загубим поне 500 млн. лв., защото има още неща, които не сме свършили. Прави са колегите от ПП-ДБ, че трябва да се случат тези три закона”, каза Пеканов.
България може да вземе общо 12 млрд. лв. по линия на ПВУ. Досега обаче е усвоила само 2.7 млрд. лв. или 25%. "Оттам нататък няма повече получени пари, а остават две години. Ние сме на второто плащане от осем”, предупреди бившият вицепремиер. И посочи за пример Италия, Испания, Гърция и Хърватия, които са взели вече над 60% от полагащите им се суми.
"Когато имаше мнозинство в парламента и Асен Василев беше финансов министър, трябваше да се занимава с ПВУ, вместо с Конституцията. Проблемът трябваше да се реши тогава. Сега в тези плаващи мнозинства да променяме закони, не съм сигурен как ще се получи”, смята Пеканов.
Той изтъкна, че тези пари трябва да отидат за метрото на София, санирането, закупуването на хеликоптери, ремонти по училищата. Ако не ги получим, за всичко това няма да има средства.