Законови промени, които да отнемат концесията на пристанище "Росенец", дадена на руската компания "Лукойл Нефтохим", внесоха днес в Народното събрание депутати от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС, начело с подписите на лидерите им.
Новината рано тази сутрин първи обявиха Кирил Петков и Атанас Атанасов от ПП-ДБ на извънреден брифинг преди началото на днешното пленарно заседание. По-късно водачът на герберите Бойко Борисов уточни, че това е обща инициатива на неговата партия, десницата и ДПС и обвини ПП-ДБ в липса на коалиционна култура. Същото каза и депутатът бизнесмен Делян Пеевски от партията на Ахмед Доган.
Става въпрос за поправки в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, приет в началото на 2023 г. от предишното Народно събрание. Той засяга прилагането на забраните и дерогациите за руски нефт и нефтопродукти. С тези поправки става възможно прекратяването на концесията да стане само за месец, без да се иска одобрение от Еврокомисията. В ранния следобед законопроектът беше внесен в деловодството на парламента с подписите на Бойко Борисов, Десислава Атанасова и Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, Делян Пеевски, Мустафа Карадайъ и Петър Чобанов от ДПС, Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов от ПП-ДБ. Първоначалният законопроект, който Петков рекламираше пред медиите рано сутринта, изобщо не беше внесен.
"Предприемаме действия, с които да се преустанови възможността Русия да използва българска инфраструктура, която да снабдява с финансови средства Москва", заяви сутринта Атанас Атанасов пред журналисти. Той обясни, че има данни, след като българската държава няма контрол върху това пристанище, че оттам минава контрабанда и една част от нефта, който се внася, не се декларира. "Приходите, които реализират концесионерите, отиват за финансиране на войната на Русия срещу Украйна", каза Атанасов.
"Очакваме партиите да ни подкрепят, и това предложение да стане факт. Показваме на нашите партньори от ЕС, че имаме воля", добави съпредседателят на ПП Кирил Петков. Той заяви, че миналата година концесията на "Лукойл Нефтохим" за пристанище "Росенец" е била удължена с 24 години без мотиви. "Контролът върху това пристанище е важен, това е ключова инфраструктура и по принцип всички ключови инфраструктури трябва да бъдат под контрола на България, особено тези по границата", посочи Петков.
Съпредседателят на ПП определи мярката като голяма и ясна стъпка към влизането ни в Шенген. "Тази стъпка е в съответствие с регламента на ЕС във връзка със санкциите за войната. Заявяваме ясно, че Шенген е наша национална цел. Това е подходът, който това правителство ще ползва и ще продължи", категоричен бе Петков. От Министерството на транспорта уверили, че могат да оперират пристанище "Росенец". Лукойл ще продължи да го ползва като плаща такса на българската държава, уточни съпредседателят на ПП.
Следобеда, след внасянето на законопроекта, Делян Добрев, който е председател на парламентарната енергийна комисия, коментира пред медиите, че концесията противоречи на регламента на Европейската комисия за санкциите срещу Русия. Въпросният регламент стои в основата на българския закон за санкциите. На въпрос на "Сега" за евентуални искове за неустойки и обезщетения, които могат да последват като реакция от страна на "Лукойл", Добрев изтъкна, че еврорегламентът представлява форсмажорно обстоятелство, което позволява на българската държава да развали концесионния договор. "Претенции винаги може да има. Въпросът е доколко те са основателни и имат ли шанс да спечелят в един арбитраж", допълни депутатът от ГЕРБ-СДС.
"НЕКОАЛИЦИОННА КУЛТУРА"
Бойко Борисов коментира темата малко след Петков и Атанасов като се оплака пред медиите, че инициативата всъщност принадлежи на неговата партия, на ДПС и на десницата, а Кирил Петков е избързал да си присвои заслугата.
Борисов разказа, че вчера е била проведена дълга среща, на която са участвали, освен него, също лидерите на десницата, както и Делян Пеевски и Йордан Цонев от ДПС. По думите му, днес представители на трите формации е трябвало да внесат законовите предложения, които са засягали не само пристанището на Росенец, но също и "транспортните тръби и фигурата на особения управител". Не стана ясно какви тръби са били обсъждани, единствено Борисов каза, че тов е срещнало "яростна съпротива от ПП", които поискали още два дни време да премислят нещата.
"И сега чувам как Кирил Петков ме призовава да го подкрепя за нещо, за което вчера сме спорили колко да му е по-голям мащабът. Млади са, учат се, ще се научат на некоалиционна култура", каза язвително водачът на герберите. Според него подобни инициативи трябвало да се обявяват от всички лидери. "Можеше да стане много красиво, ако го бяхме обявили днес след подписите и внасянето му в залата", огорчено констатира Борисов.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов коментира, че става въпрос за "комуникационно нестиковане".
ПЕЕВСКИ: РЕАЛНО ЧРЕЗ ЛУКОЙЛ СЕ ФИНАНСИРА ВОЙНАТА
Делян Пеевски също се оплака от отношението на ПП-ДБ. Пред журналисти в парламента той заяви, че мярката срещу "Лукойл" е била инициирана от ГЕРБ и ДПС, ДБ веднага се включили, а ПП умували. "Днес с изненада наблюдавам, че е тяхна инициатива. Това не е така. Това е много стара наша идея", недоволно посочи Пеевски.
Депутатът порица служебните правителства, че не са предприели нищо по отношение на пристанище "Росенец", което се ползва от "Лукойл Нефтохим". Той обясни, че с днешното законодателно предложение се дава едноседмичен срок на правителството да отнеме от "Лукойл" концесията за "Росенец" и да се въведе държавен контрол при вноса и износа на горива.
"Реално чрез "Лукойл" се финансира войната. Това трябва да се спре. Трябва държавата да направи абсолютен контрол над компанията. Не може една частна компания да притежава врата в държавната граница", каза Пеевски.
Също като Борисов, той заяви, че очаква от ПП да се съгласят с влизането на особен управител на държавата в компанията. Вече има гласувани законови поправки, които въвеждат фигурата на особения управител, който, ако се наложи, да поеме оперативното управление на рафинерията. Или както Пеевски се изрази днес: "Да влезем вътре и да следим дейността й".
РЕАКЦИИ
Неясно остана мнението на БСП за концесията на пристанището. Соцлидерът Корнелия Нинова коментира, че принципно социалистите подкрепят подобни обекти да бъдат държавна собственост. Но добави, че се проявява двоен аршин, тъй като в същото време се подготвяли за раздаване други концесии като например летище Пловдив. "Това е безпринципно и е решение за един казус, вероятно по някакви причини, които още не знаем", смята Нинова.
Темата коментира и президентът Румен Радев, след като Кирил Петков го критикува, че служебното му правителство е удължило концесията на "Лукойл" с 24 години. Радев нарече изявлението му "прибързано и напълно некоректно". Той напомни, че още първото правителство на Бойко Борисов е дало на концесия пристанище "Росенец" за 35 години, и посочи, че 24 години остават до изтичането на концесията.
А фактът, че служебният кабинет на Гълъб Донев не я е прекратил, президентът оправда с това, че трябвало да води "борба с космическите цени на горивата, които ни докара четворната коалиция". Радев предположи, че днешното предложение на управляващите да се прекрати концесията е "резултат на корпоративни апетити или кризисен пиар".
ПРЕДИСТОРИЯ
Предишното Народно събрание прие Закон за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, който е в сила от 5 февруари 2023 г. Негов вносител бе "Демократична България".
В закона се регламентира, че "не се възлагат концесии за осъществяване на дейности в стратегически обекти от значение за националната сигурност, засягащи нефт и продукти от нефтен произход, произведени от суров нефт, на лица, попадащи в обхвата на санкициите". А съществуващите концесионни договори - какъвто е случаят с пристанище "Росенец" - се прекратяват.
При приемането на тези текстове възникнаха спорове, тъй като може да пострадат вносители на дизелово гориво, които внасят през пристанищетата във Варна и Бургас. В крайна сметка бе гласуван текст, според който прекратяването на концесията може да стане след нотификация от Европейската комисия. До момента обаче България не е искала нотификация.
С днешния законопроект трите политически формации - ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС, предлагат да се премахне разпоредбата да се иска разрешение от Брюксел, и така българската държава сама, в едномесечен срок да прекрати концесията. Вносителите посочват, че 6 месеца от влизане в сила на закона служебното правителство не е изпратило до Брюксел искане за одобрение. Затова това "отлагателно условие" трябва да се премахне.
Припомняме, че "Лукойл" има концесионен договор за пристанище "Росенец" до 2046 г. След наложените санкции на ЕС спрямо Русия заради военното й нахлуване в Украйна, правителството на четворната коалиция взе решение да се прекрати концесията, както и да наложи на бургарската рафинерия да реализира единствено в страната ни горивата си, получени от руски петрол, за който държавата е издейства изключение от ембаргото на ЕС. Служебният кабинет на Гълъб Донев обаче отмени в началото на октомври 2022 г. тези две решения. Така срокът на действие на концесията за пристанище "Росенец" остава в сила в следващите 24 години.