Мирът в коалицията на старта на гледането на проектобюджет 2024 бе скрепен с инвестиционна програма за общините за 1 млрд. лв., в която кабинетът няма да има право да се меси. Министерство на финансите и Министерският съвет няма да правят преценка кой проект на общините да бъде финансиран, стига подадените проекти да са до определен максимален лимит и да са за обекти с вече издадени разрешителни за строеж или визи за проектиране.
Това стана ясно след изслушване на финансовия министър Асен Василев в парламента за включената в проектобюджет 2024 инвестиционна програма за финансиране на общински проекти. Включването на 1 млрд. лв. за финансиране на общински проекти породи много спекулации за предварително уговорено разпределение на средствата и извиване на ръце между партиите в сглобката. До новото предложение се стига, след като ГЕРБ и ДПС демонстрираха, че не вярват на изпълнителната власт и поискаха изричен списък с проекти, включен в самия проектобюджет.
Общият ресурс ще бъде разпределен между общините пропорционално в зависимост от категорията на съответната община, която зависи от брой население, инфраструктура и др. показатели. Праговете вече бяха съобщени – финансирането варира от до 6 млн. лв. лимит за най-малките общини категория 6 до 100 млн. – за общини с население над 180 000 лв. (лимитите по категории са до 50 млн. лв. за 1-а; до 30 млн. лв. – 2, до 15 млн. лв. – 3, до 10 млн. лв. -4). В рамките на тези лимити общините могат да представят каквито искат проекти при две условия – да имат издадено разрешение за строеж при проектите за строителство или визи за проектиране при проектните дейности. Кметовете вече подадоха такива проекти, като те са включени в списък-приложение към приетия днес в МС проектобюджет.
Между първо и второ четене депутатите ще могат да променят тези проекти по предложение на конкретни общини, а местните управи ще получат и втори срок за допълване с нови проекти – до 1 март. Финансовият министър Асен Василев обясни, че ако до 1 март общината няма готовност с налично разрешение за строеж или виза за проектиране, е малко вероятно да може да почне навреме изпълнение в рамките на бюджетната година. Василев все пак допусна, че срокът може да бъде променен на второ четене и изтеглен за по-късно през годината.
Така предложената програма елиминира намесата на общините, но пък повдигна въпроси доколко държавата цели някаква конкретна политика или просто излива пари за каквото и да е. Струва ни се, че просто се дават пари на калпак, без значение за какво, коментира Кристиан Вигенин от БСП. От БСП изтъкнаха и друг сериозен проблем – липсата на обществено обсъждане на ниво предложения за конкретната общината. Заради късите срокове кметовете бяха спешени да изпращат предложения за проекти, които не са обсъждани на местно ниво, не са и одобрени от съответните общински съвети. Според Василев ще има достатъчно време за обсъждане заради възможността от промени между първо и второ четене. Василев обаче нито веднъж не спомена, че списъкът с проекти трябва да е санкциониран от общинския съвет, който по принцип гласува общинските бюджети и решава въпроси от такова естество. В много общини съветите са раздробени и мнозинствата ще са трудни.
Въпроси има и доколко общините ще могат да предлагат смесено финансиране на проекти едновременно по тази линия и по еврофондове, като съответните обекти се разделят на етапи. Новост в проектобюджета е и включването на изричен списък на инвестиционните проекти, които ще са част от капиталовите програми на министерствата. Ще има възможност за прехвърляне на средства от националната капиталова програма към общинската при неизпълнение на първата. Асен Василев прогнозира, че ресурсът от 1 млрд. лв. няма да бъде усвоен. Депутатът от ДПС Йордан Цонев направи обратната прогноза, като припомни, че сходна инвестиционна програма за 500 млн. лв. бе изпълнявана и през 2013-а г.