Медия без
политическа реклама

Путин позволи на неприятели пак да плащат газ в чуждестранна валута

31 Дек. 2022Обновена
БГНЕС

Руският президент Владимир Путин подписа указ, с който разрешава на неприятелски държави да плащат за газови доставки в чуждестранна валута, съобщиха руските медии. Забраната за такива плащания и изискването те да се правят в рубли бе причината за прекратяването на доставките към България преди 8 месеца. Новият указ влиза в сила от днес - ден преди изтичането и на договора ни за доставка.

В указа е предвидено плащанията за получения природен газ да се превеждат по банкова сметка на доставчика във валутата, която е посочена в договора. Досегашната разпоредба предвиждаше неприятелските държави да плащат доставките в рубли, като изискването влезе в сила от април. Плащанията в долари и евро се конвертираха в руска валута на Московската борса от "Газпромбанк". Новите правила през април засегнаха 54 компании от 27 държави, като Полша, България, Финландия, Нидерландия и Дания отказаха да плащат в рубли, припомня БНР.

Интересен детайл е, че в указа изрично е записано, че погасяването на дълга няма да се счита за основание за възобновяване на доставките на газ, ако чуждестранният купувач не спазва процедурата, въведена през март. 
Първоначално Европейската комисия разглеждаше схемата като нарушение на санкциите. 

Решението на Путин да допусне плащания на чуждестранна валута идва на фона на огромен срив в износа на газ за Европа. По информация на "Moscow times" в края на 2022 г. "Газпром" е продал 101 милиарда кубически метра газ на страни извън ОНД - с 50% по-малко, отколкото година по-рано. Доставките за Турция и европейските страни - досега най-големите клиенти на Газпром, са едва 85 милиарда кубически метра и стават най-ниските в съвременната история на Русия. Износът е бил на сходни нива от 70-110 млрд. куб. м годишно в периода 1985-1991 при разпадането на СССР.

През 2023 г. износът на “Газпром” за Европа и Турция може да падне до 60 милиарда кубически метра, прогнозира Международната агенция по енергетика. Данните показват, че износът за Китай досега компенсира само 1/7 от обичайните продажби за Европа. Износът за Китай ще достигне 22 милиарда кубически метра на фона на 155 млрд. куб. , изнесени за ЕС през 2021 г.

Депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев коментира новината във Фейсбук така:

Успех

Германия се похвали, че към края на годината е преодоляла енергийната си зависимост от Русия. От 11 август тя не внася въглища от Русия. Вносът на природен газ е намален от 55% в началото на годината до 0 в края. Вносът на петрол е паднал от 40% на 20% и ще достигне 0 до края на годината.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон