Работници от шуменската фирма „Автомагистрали-Черно море“ блокираха днес бул. „Дондуков" в София. Те протестираха пред сградата на Министерски съвет заради неизплатени заплати. Техни колеги спряха движението в 10.30 ч. и напътен възел "Белокопитово" на магистрала "Хемус", заради което ОД на МВР на Шумен създаде временна организация на движение в районна и обходни маршрути. Протестиращи разпънаха 100-метров национален флаг и затвориха движението и по пътя Русе-Варна.
В четвъртък синдикалната организация на "Автомагистрали-Черно море" обяви, че от април досега дружеството не е получило от АПИ над 36 милиона лева за извършени ремонтни дейности на автомагистрала "Тракия". Няма пари за закупуване на материали и покриване на текущите разходи на фирмата. За последния месец заплати не са получили близо 800 служители.
„Протестът е изцяло синдикален. Ще направим всичко необходимо да си получим парите. Ние сме изпълнили нашата част от задълженията си”, каза Асен Тодоров от "Автомагистрали -Черно море" АД.
От синдикалната организация в строителната фирма, посочиха, че са проведени две срещи с екипа на министъра на регионалното развитие Виолета Комитова, писали са множество писма и декларации до нея и служебния премиер. "Лично от госпожа Комитова бе обявено, че на коректните фирми ще бъде платено, но това още не е направено", посочват от "Автомагистрали - Черно море".
„Това е една от фирмите, която работеше по отсечката Чирпан-Стара Загора, отговаряше за ремонта на дясната лента в посока София—Бургас. Тази фирма работи по договор от 11 януари тази година", обясни на брифинг по повод протеста министър Виолета Комитова. По думите й договорът за първите 17 километра е трябвало да приключи на 25 март. На 24 март фирмата удължила срока с анекс до 19 април, а за останалата част от 40-те километра удължила срока си с анекс до 30 юни. "След това завършва строежа на 17 юли, за което съм малко ядосана на фирмата, тъй като измъчихме всички български граждани точно в сезона на пътуването към морето“, посочи регионалният министър.
Комитова посочи, че шуменската фима е жертва на порочната практика на предишното ръководство на МРРБ, АПИ и държавното дружество „Автомагистрали“, което си е позволило да извърши свръхдоговоряне и да дава работа на фирми, без да има осигурено финансиране. Тя припомни, че са поискани от бюджета 1,5 млрд. лв., за да се извършат всички разплащания по договорите на държавната компания "Автомагистрали".
"При тези договори, за които не е осигурено финансиране в бюджета, се нарушават множество закони. Ако имахме всичките пари, дори и да платим, ние влизаме в хипотезата да нарушим няколко закона“, обясни тя.
Затова МРРБ ще се обърне към прокуратурата, която да даде становище дали подписаният договор е състоятелен и дали МРРБ може да извършва плащания по него.