Медия без
политическа реклама

Ресторантьори не знаят, че от 1 януари ДДС е 20 на сто

За три дни НАП хвана 28 данъчни тарикати в зимните курорти

НАП отново съветва да не си плащаме сметката в ресторанта, ако не са ни донесли задължителния фискален бон.
НАП отново съветва да не си плащаме сметката в ресторанта, ако не са ни донесли задължителния фискален бон.

В зимните курорти данъчните нарушения са в изобилие. Само за 3 дни - от 3 до 5 януари, инспекторите на НАП хванаха 28 опита за укриване на обороти и данъци в заведения, магазини и хотели в любимите на скиорите и сноубордистите Банско, Разлог, Добринище, Баня, Боровец, Смолян и Пампорово. При положение че данъчните инспектори са влезли в 92 търговски обекта в своя първи за годината рейд по зимните курорти, излиза, че нарушителите са почти 30 процента.   

В някои от проверените обекти още не са разбрали, че от Нова година ДДС за ресторантите отново е 20%, и продължават да начисляват 9% данък. Други прескачат задължението да издават фискални бонове. Трети маркират "избирателно" и се оказва, че има разминавания между отчетеното на касовите и наличните пари в касата. Има и обект, който издавал на клиентите "служебен" вместо фискален бон.

Както и при други подобни кампании, служителите на НАП са използвали две тактики за лов на нарушители - открито наблюдение и "таен агент". При явното наблюдение данъчните инспектори се представят още на влизане и два дни следят продажбите и постъпенията, като сравняват числата с данните от предни години. Сериозното разминаване е "червена лампа", че обектът крие обороти. Тактиката "таен агент" върши идеална работа в случаите, когато заведението не издава касови бележки - данъчният инспектор влиза като обикновен клиент, поръчва и когато поиска да плати, но не получи фискален бон, на практика хваща "на местопрестъплението" извършителя на нарушението.

Случаят, в който заведение е издавало „служебен" бон вместо фискален, е сериозно погазване на закона с цел укриване на постъпления и се наказва със сериозна санкция - „запечатване на обекта“.

Прегрешението на осемте обекта, които начисляват 9% ДДС вместо 20%, не се смята за тежко и затова фискалните контрольори само са издали предписания касовите апарати да бъдат пренастроени за работа с актуалната ставка.

По повод на продължаващите хитрувания с неиздаване на касови документи, от приходната агенция съветват клиентите да не плащат и стотинка, докато не получат от сервитьора задължителния фискален бон. "Имате право да задържите плащането към търговеца до получаването на касова бележка. Това е предвидено в Закона за ДДС и цели засилване противодействието на укриването на приходи и на нелоялната конкуренция, както и гарантирането на потребителските права", подчерават от НАП. И предупреждават, че проверките в ски курортите ще продължат с пълна пара до края на зимния сезон.

 

Сътрудници на НАП

От приходната агенция призовават гражданите към активност и партньорство. Всеки може само да провери дали съответния търговски обект коректно отчита оборотите - чрез мобилното приложение на НАП NRA Mobile. Апликацията се използва за сканиране на QR кода върху касовата бележка и показва дали оборотът е отчетен в системата на НАП.  NRA Mobile може да се изтегли през App Store за телефони с операционна система iOS или през Google Play за "андроидите".

Сигнали за неиздаване на касови бележки, фалшиви платежни документи или с липсващи реквизити, както и за други данъчни и осигурителни нарушения, могат да се подават на телефона на Информационния център: 0700 18 700 или по електронна поща на адрес: [email protected].

 

Какво е "служебен бон"

Разликата между фискален бон и служебен бон е огромна. Търговецът е длъжен да издаде фискален бон без подканяне. Ако ви връчи служебен бон, а не фискална касова бележка, това е сигурен знак, че търговският обект укрива оборот, обяснява финансовият сайт "Моите пари":  

Клиентската (служебна, междинна) сметка е тази, която се издава между отделните поръчвания. Тя няма счетоводна стойност, чрез нея клиентът просто получава информация за натрупаното до момента задължение. Примерно, вечерята е приключила, сервитьорката носи "служебен бон", клиентът вижда какво дължи и плаща. В този случай "приходът" не се заприходява никъде и съответно няма как да бъде обложен с данък. Неслучайно на служебния бон обикновено пише: “Моля изисквайте фискален бон при плащане”. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата