Медия без
политическа реклама

Русия няма да иска още от 1 април плащанията за газа да са в рубли

У нас вместо с 58% синьото гориво ще поскъпне с 13% от следващия месец

30 Март 2022Обновена
Илияна Кирилова

Русия няма да изисква още от 1 април плащанията за доставки на руски газ да стават в рубли. Това заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, според който промяната на валутата за разплащане ще става с плавен преход, предаде БТА, цитирайки Ройтерс. 

По думите Песков Москва планира да  разшири списъка с износни стоки, за които да се плаща в рубли, като той няма да включва само нефт и природен газ.

Президентът Владимир Путин е разпоредил на правителството, централната банка на Русия и на "Газпром" да представят до 1 април план за преминаване към плащания в рубли. В момента европейските страни заплащат руския природен газ, който покрива 40% от енергийните нужди на Европа, в долари или евро. 

Руският депутат Вячеслав Володин заяви днес, че ЕС би трябвало да плаща в рубли, ако иска газ, а износът на петрол, зърно, метали, торове, въглища и дървесина също би трябвало да се плаща така.  Според говорителят на Кремъл Дмитрий Песков от технологична гледна точка това ще е по-продължителен процес".

 

В ГЕРМАНИЯ: ИЗВЪНРЕДНИ СИТУАЦИИ И РАЗГОВОР ПУТИН - ШОЛЦ

Успоредно в Германия се развиха няколко сюжета с газа днес. Проведе се дори разговор между Владимир Путин и Олаф Шолц.

Най-напред страната обяви "ранно предупреждение" за евентуална извънредна ситуация с доставките на природен газ. Мярката е насочена към подготвяне за евентуално спиране на потоците на синьо гориво от Русия, съобщи "Ройтерс". Съгласно съществуващия план за извънредни ситуации на Германия ранното предупреждение е първият от общо три етапа. Министърът на икономиката Роберт Хабек увери, че за момента сигурността на доставките е гарантирана и Германия следи отблизо доставките с пазарните оператори. Въпреки това трябва да увеличим предпазните мерки, за да сме подготвени в случай на ескалация от страна на Русия, предупреди той.  Хабек свика и кризисен щаб, който да оценява ситуацията ежеминутно. Този щаб има правомощията при сериозни нужди да изключва някои групи потребители от мрежата.

Междувременно президентът Путин и канцлерът Шолц се чуха по телефона. Пресслужбата на Кремъл съобщи: "Владимир Путин информира федералния канцлер за причината за решението да се премине към заплащане на газа, доставян по-специално за Германия, в руски рубли. Промяната в процедурата за разплащане се въвежда, тъй като валутните резерви на Банката на Русия са били замразени от държавите-членки на ЕС в нарушение на международното право". Путин и Шолц са се споразумели, че преминаването към плащане на газа в рубли ще бъде обсъдено от експерти от Русия и Германия. "Отбелязва се, че взетото решение не трябва да води до влошаване на договорните условия за европейските компании - вносители на руски газ. Беше договорено, че експерти от двете страни ще продължат да обсъждат този въпрос", заключиха от Кремъл.

Двамата обсъдили и последния кръг от преговорите между руски и украински представители в Истанбул. "Те разгледаха и въпросите за осигуряване на безопасна евакуация на цивилното население от зоните на военните действия, на първо място от Мариупол", се казва в изявлението на руската страна.

Пак днес служители на Европейската комисия извършиха претърсване на офисите на "Газпром" в Германия, предаде "Блумбърг". Обиските са в рамките на разследването за ролята на компанията върху повишаването на цените в Европа. То започна още преди войната в Украйна. Компанията е подозирана, че злоупотребява с пазарното си положение, свивайки доставките, за да окаже натиск върху политиците да одобрят газовата връзка „Северен поток 2“. Намалените доставки драстично вдигнаха цените на потребителски стоки и индустриални суровини.

 

 

ПРИТЕСНЕНИЯ И В ДРУГИ ДЪРЖАВИ

Авариен план, подобен на Германия, активира и Австрия. А Путин проведе разговор и с италианския премиер Марио Драги. Основната тема отново е била плащането на газа.

 

НОВИ ЦЕНИ В БЪЛГАРИЯ ОТ 1 АПРИЛ

Природният газ ще поскъпне с около 13% от 1 април вместо с поисканите преди две седмици от „Булгаргаз“ 58%, съобщи БНР. Това показвали разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране, а окончателното решение ще бъде взето на 1 април. 

На 11 март "Булгаргаз" внесе заявление в КЕВР за цена от 179,36 лв. за мегаватчас на база на котировките на нидерландската борса TTF от 1 до 10 март. Това е с близо 58% по-висока цена от тази през март, която е 113,73 лв.

В следващите дни обаче цените тръгнаха надолу. Към днешна дата, отчитайки котировките, цената е 128 лв. за мегаватчас, посочиха от "Булгаргаз".

По този повод новият шеф на КЕВР Станислав Тодоров коментира, че внасянето на заявление 20 дни преди датата на влизане на цената в сила е твърде далечна прогноза. "При тази динамика на пазарите е добре да се направят промени в наредбата за ценообразуване и заявлението за нови цени да се подават 10 дни преди КЕВР да се произнесе. Така няма да се създава напрежение сред обществото и бизнеса", заяви Тодоров.

Нови цени на топлоенергията в резултат на промяната на цената на природния газ може да има от май месец, а на ВиК услугите - от лятото, каза председателят на КЕВР.

„Ние трябва да направим анализ за всяка една топлофикация, за всяко едно ВиК-дружество. Колегите ще започнат да работят в момента, в който мораториумът приключи своето действие – 1 април. И ще имаме различни ценови решения и условия за различните ВиК и различните топлофикационни дружества“, заяви Тодоров.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата