Медия без
политическа реклама

Само една банка ни дели от чакалнята за еврото

Борисов и Горанов обясниха защо България отново ще кандидатства в края на април

11 Апр. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

България е съвсем близо до влизане в чакалнята за еврото - остава да изпълним само едно условие. Това стана ясно от изявленията на премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов, които в събота сутринта дадоха обширен брифинг по въпроси за коронакризата.

Задачата за "довършване" е свързана с двете банки, които трябваше да подобрят капиталовата си адекватност - ПИБ и Инвестбанк. Министърът на финансите обясни, че едната банка вече е формирала допълнителни капиталови буфери, а другата е на 70% и й остава още малко. "С това последните коментари на ЕЦБ ще отпаднат", каза Горанов.

Той не уточни, но вероятно става дума за ПИБ. Първа инвестиционна банка се готвеше да пласира облигации на борсата, но Комисията за финансов надзор не одобри проспекта за емисията. На публиката не бе обяснено защо. Междувременно главният финансов директор на ПИБ Живко Тодоров смени местоработата си. Той вече е в Управителния съвет на държавната Българска банка за развитие и е един от изпълнителните й директори. Това назначение се оказа част от плана за "укрепване на административния капацитет на ББР, в това число и управленски", за който Владислав Горанов спомена още миналия месец.    

Днес финансовият министър подчерта, че София е подновила едновременно заявките си за влизане в чакалнята на еврозоната и за присъединяване към Европейския банков съюз.  

„Новото в анонса на министър-председателя е, че съсредоточаваме всичките си усилия на отделните институции, за да можем да изпълним и последната мярка, която се изисква от наша страна, за да получим положително решение на Европейската централна банка, политическа подкрепа от останалите държави и положителна оценка от Европейската комисия. Водихме разговори, на които присъствах, и с централната банка, и с ЕК и те препотвърдиха ангажиментите  си от лятото на 2018 г.  обясни Владислав Горанов. 

А Бойко Борисов подчерта за пореден път колко е важно България да бърза за еврото. "Кризата показа защо е толкова важно да сме там, защото сега могат да ползват трилиони, а ние – не. Затова единственият правилен ход за излизане от кризата, когато се наложи, е този – да сме в Еврозоната. "Еврозоната гарантира, че не може да фалира банка, както се случи с КТБ или с 16-те банки по време на Румен Гечев", изтъкна премиерът.

Всъщност самият Борисов има вина, че забави влизането на България в преддверието на еврозоната. И вчера си го призна публично - изказа съжаление, че преди няколко месеца, че е "огънал" и е заговорил за отлагане. "Да, кризата е страховита. Тук мога да си направя една голяма критика към себе си. Не трябваше да се огъвам толкова, когато уверено вървяхме към чакалнята на Еврозоната. Вие сега виждате - Европейската централна банка отпуска трилиони за възстановяване, но за кои държави". Премиерът си намери оправдание - страховете на обществото: "Изчакването беше наложено единствено, за да обясним на хората. "Но ето че това сега го направи кризата и се видя защо е важно“, изтъкна той. 

 

АКЦЕНТИ ОТ ВЧЕРАШНИЯ ДЕН

По отношение на искането на правителството да получи лимит до 10 млрд. лева за теглене на заеми тази година  Бойко Борисов коментира: "Ние имахме над 10 млрд. лв. във фискалния резерв и с тази мазнинка ние живеем в момента като държава. Дългът, който парламентът ни разреши, е, ако свършат тези пари, да има за пенсионерите, полицаите, лекарите, сестрите, за армията. Да не стане, каквото беше през 1996-1997 г."

За словесните престрелки с президента  Румен Радев вчера премиерът коментира: "Това е все едно да ти ударят шамар, а след това анонсът е "двама си бият шамари". Борисов каза, че държавният глава никога не е предоставял идеи за справяне с кризата. "Идея ли е това да подпомогнем всички бедни. Идея ли е да подпомогнем икономиката. Идея ли е първият сняг да падне догодина декември", допълни премиерът.

"Те ни нападат, ние се опитваме да се отбраняваме. Повече не искам да чувам, нито да коментирам. Но не сте прави, когато някой удря, вие да кажете, че двама се бият. Ние никога не сме казали една дума". Премиерът се ядоса и от думите на президента, че България не е била готова за кризата. "Вие нали гледахте ученията, които провеждахме? Коя държава в света... И ме сравняват с Германия и Сингапур - най-подредените държави в света. Защо не ме сравняват сега с Балканите? Вече сме стигнали чак Сингапур!", изтъкна той.

 

Последвайте ни и в google news бутон