В рамките само на часове днес около печално извествата ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград се развиха драматични събития и обрати. На 21 април централата, която е голям замърсител в района, бе затворена от Хасковската инспекция по околната среда заради поредни "залпове" вредни емисии. Тази сутрин дойде изненадваща новина - екоинспекцията била разрешила предприятието да заработи отново. Междувременно стяганият от местните синдикати протест бе отменен. По обяд ресорният министър Борислав Сандов свика извънреден брифинг и съобщи, че вече е издадена нова заповед и че "ТЕЦ 3" ще остане затворена. Сандов обясни, че хасковската екоинспекция е била "натискана" да пусне централата.
Представител на предриятието замърсител е дал ултиматум на директора на хасковската РИОСВ, каза министърът. И поясни: "Ще има пълна проверка по случая. Аз искам да защитя директора. Можете да си представите на какъв натиск е бил подложен. Решението за отварянето на централата е отменено".
От май миналата година ТЕЦ "Марица 3" системно надвишава нивата на серен диоксид. През 2021 г. има 30 измерени наднормени нива, а през 2022 г. са осем. Някои от стойностите са преминали аларменият праг - над три пъти превишаване на нормите, което има тежки последици за здравето на хората и изисква моментални действия", посочи още екоминистърът.
Междувременно дойде лоша новина от Люксембург - че по искане на ЕК Съдът на ЕС осъдил България заради системно замърсяване на въздуха. Сандов уточни: "България е осъдена за наднормени нива и системни нарушения през последните години по отношение на серния диоксид в Югоизточен район.
Последен шанс
Днешното решение е първо, установително. На практика по тази наказателна процедура страната ни все още има шанс да се отърве от тежките санкции - ако докаже на ЕК, че нарушението е прекратено. В противен случай Брюксел ще внесе нов иск в Европейския съд и тогава вече ще текат огромни глоби.
Черен пушек
Ето някои от основанията, които МОСВ посочи, когато се стигна до затварянето на теца през април:
През 2021 г. (след възобновяване на работата на ТЕЦ "Марица 3") на 25 май са регистрирани стойности на СО2, които превишават пределната средночасова норма от 350 µg/m3 (при нормативно регламентирани 24 стойности за една календарна година). При една от последните проверки - през февруари, инспекцията е установила и изпускане на пушеци в сиво-черен цвят от сградата на котелното помещение. Не е спазено съотношението за комбинирано изгаряне на въглища и биомаса, заложено също като условие на разрешителното – нарушението е установено от РИОСВ всеки месец от юни 2021 г. насам.В края на октомври при проверка по сигнал за запрашаване са установени и емисии от въглищен прах заради липсваща обшивка от ламарина, повредена от корозия и силни ветрове. На 5 ноември е дадено предписание за ремонт, което не е изпълнено и до момента, посочват от екоминистерството. От май до декември 2021 г. в РИОСВ – Хасково са регистрирани 25 сигнала във връзка с нередности при дейността на ТЕЦ „Марица 3", а за по-малко от четири месеца през тази година са подадени още 20 сигнала.