Български и чуждестранни сайтове предлагат за продажба винетки на завишени цени, с допълнителни такси и други непочтени търговски трикове, като злоупотребяват с доверието и личните данни на клиентите. Това твърди в съобщение до медиите една от компаниите, оторизирани от Агенция "Пътна инфраструктура" да се занимават със събиране на пътни такси. Частният партньор на АПИ призовава "българските шофьори и собственици на леки автомобили да не се доверяват на съмнителни сайтове" и припомня каква е официалната тарифа: 87 лв. за годишна винетка, 48 лв. за тримесечна, 27 лв. за месечна, 13 лв. за седмична и 9 лв. за уикенд винетка.
Предупрежденията идват от "Интелигентни трафик системи" - частната фирма, която стана основен партньор на пътната агенция в събирането на винетки и тол такси. От сайта на ИТС става ясно, че тя вече развива тази си дейност под ново име - представя се с търговската марка Vinetki.bg. Това е и името на нейния портал, който продава винетки. Това е само един от каналите, по които човек може да си плати пътната такса. АПИ има доста партньори, вкл. и за продажба на винетки "на гише" - например в големи вериги бензиностанции.
От Vinetki.bg не посочват в сигнала си до медиите колко и кои са измамните сайтове, как е засечено, че си позволяват да продават винетки, без да са оторизирани. Не става ясно и дали са сезирани съответните органи.
Прави впечатление, че държавната институция АПИ досега не е реагирала и не е уведомила обществеността за проблема. Очакваме пътната агенция да реагира и да даде повече информация по важни въпроси - например колко са "ужилените" шофьори и как изобщо е възможно някой да продава винетки, да събира пътни такси и да си добавя "комисиони", без да е оторизиран от държавата.
Часове по-късно Пътната агенция се обади, но вместо да хвърли повече светлина върху опитите за измами, само потвърди сигнала на частния си партньор, при това съвсем лаконично и чрез подопечната й структура - Националното тол управление (НТУ), и поръча на шофьорите да внимават откъде купуват винетки:
"Националното тол управление информира всички потребители, че в интернет платформи предлагат електронни винетки на завишени цени, добавяйки скрити или необосновани такси. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни и да купуват необходимата им е-винетка от интернет страницата на НТУ – www.bgtoll.bg, мобилното приложение или партньорската мрежа на определената цена без никакви допълнителни такси.
Винетка може да се купи и от останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 464.
Електронни винетки може да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура":
сайтовете www.vinetki.bg, www.tollpass.bg, www.digitoll.bg, www.yettel.bg, www.A1.bg, www.vivacom.bg, www.grabo.bg, www.my.fibank.bg www.spotins.bg, epay.bg, както и на каса в „А1", „Виваком", „Български пощи", „Easy Pay", „Fast Pay", „Снепла", „Ай Кю Груп", „Бул 07", „КН Враца", „Фарго Инвест Груп", „Колхида 3б", „Афатсу", „Локатор Бг", „Монтана Инс", „Ен Ай Груп 87", „Пи Ес Консултинг", „Ивет 05", „ММ Спед" „Василева и Рангелов", „Джи Ен Консултинг", и в бензиностанциите „Лукойл", „Петрол", „ОМВ", „ЕКО", „Круиз", „Бенита", „Газпром", „Шел", „Инса Ойл", „ВиЕм Петролиум, сервизни центрове „Тахо Венци", застрахователни брокери „Ай енд Джи Иншурънс Брокерс", „Ес Пи Ем Адвайзъри груп" „Омникар и Партньори", „Дженерал Брокер", „Видин Инс" или чрез мобилните приложения ОББ , TollPass, Phyre, Амарант България, Epay и Булбанк Мобайл.
АПИ и НТУ съветват
При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.
Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О". В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.
Всеки шофьор може да провери валидността на е-винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка".
След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура" или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен", „с изтекъл срок" или „неизползван" в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.