Медия без
политическа реклама

Сметната палата влиза в ББР и “Марица Изток 2”

Специална проверка е планирана как МРРБ упражнява контрол като принципал на 14 дружества

12 Яну. 2022
ТЕЦ "Марица Изток 2“
БГНЕС
ТЕЦ "Марица Изток 2“

Сметната палата планира през тази година да одитира няколко големи държавни и общински дружества и предприятия, които са на загуба.

Едно от дружествата е „Столичен автотранспорт“ ЕАД, чийто едноличен собственик на капитала е Столична община. Към 31 декември 2020 г. то отчита натрупана загуба от над 33 млн. лв., която надвишава акционерния капитал и вземанията от свързани лица, включващи очаквани кредитни загуби в размер на над 10 млн. лв.

Одит ще бъде направен и на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, което управлява значителна по размер и стойност публична държавна собственост. За 2020 г. след данъчно облагане загубата на предприятието е над 11 млн. лв.

Българска банка за развитие също ще бъде обект на специфична проверка. Държавната банка, за която стана известно, че е раздала повече от половината от кредитния си портфейл на двайсетина фирми, завърши 2020 г. с 230 млн. лв. загуба, а за 2021 г. се очаква загубата да надхвърли 250 млн. лв. Сметната палата вече направи през изминалата година одит на дейността на министъра на икономиката как е упражнявал през 2018 и 2019 г. правата на държавата в търговските дружества, на които е принципал. Тогава бе констатирано, че ББР и дъщерните ѝ дружества не са контролирани ефективно и очакваните ползи за обществото от тях не са постигнати. В същото време възнагражденията на Управителния съвет на банката надхвърлят тези в ръководството на БНБ.

ТЕЦ "Марица Изток 2“ е друго държавно дружество, което ще бъде одитирано от Сметната палата. За 2020 г. средносписъчният състав на дружеството е над 2 300 души. За същата година то е отчело 340 млн. лв. счетоводна загуба преди данъци, а натрупаните загуби към края на 2020 г. са над 1,1 млрд. лв.  Налице е повишен обществен интерес предвид цените на продажба на електроенергия.

Проверка ще има и в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина” в София. Лечебното заведение е лидер сред кардиологичните и кардиохирургични центрове и единствено у нас има лиценз за сърдечни трансплантации. "Приоритетна е за одит, предвид и факта, че в България от всеки трима души двама умират от сърдечно-съдови заболявания", посочват от Сметната палата.

Одит на дейността на министъра на регионалното развитие и благоустройство по упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала ще обхване и 14 търговски дружества с над 50% държавно участие в капитала. Сред тях са „Геозащита”, „Автомагистрали“, „Български ВиК Холдинг”, „Научноизследователски строителен институт – НИСИ“, „Национален център за териториално развитие“, „Проинвекс“ и „Фонд ФЛАГ” ЕАД. 

Изборът на посочените одитни задачи, които не са задължителни по закон, Сметната палата е направила вследствие на повишен обществен интерес към управлението на публичните средства и дейности, сигнали за нередности и несъответствия и индикации за интерес от страна на Народното събрание.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата