Медия без
политическа реклама

Срещата при премиера не спря протестите на агросектора

Темата за оставката на министър Вътев скара земеделски организации

07 Февр. 2024Обновена
Някои зоват за оставки, други - за по-малко контрол, но всички искат повече субсидии
Илияна Димитрова
Някои зоват за оставки, други - за по-малко контрол, но всички искат повече субсидии

Протестите продължават, макар да има известно сближаване на позиции, нов тур на преговори между правителството и земеделците предстои в петък. Това стана ясно в сряда вечерта.

Насърчени от голямото медийно внимание към протестите и блокадите, едри и дребни агропроизводители и шефове на браншови организации все по-агресивно обясняват как държавата им дължи много субсидии и как не бива да ги притеснява с проверки и изисквания за отчетност.

Междувременно лъснаха огромни противоречия между протестиращите, които стигнаха дотам, че някои организации отказаха да седнат редом с други на масата на преговорите с правителството.

Предния ден премиерът Денков покани всички земеделски организации  да обсъдят в сряда от 18 ч. новия пакет от предложения за подпомагане, оформени като меморандум. Срещата в МС обаче тръгна с фалстарт -  оказа се, че представителите на Националната асоциация на зърнопроизводителите и Националната овцевъдна асоциация са напуснали залата. "Влязохме, видяхме, че са дошли организации, които нито протестират към момента, нито имат нещо общо с нашите искания, които са чисто законодателни", обясни председателят на НАЗ Илия Проданов. И допълни: "Казахме на министър-председателя, че ще изчакаме да си приключи срещата с тези хора, които явно имат политически искания. Нямам мандат да седна с тях на една маса, затова решението беше да излезем.

Срещата при премиера бе при закрити врати. 

Всички протестиращи организации искат едно и също - повече субсидии. В същото време се очертава ясно разделение по друг въпрос - справя ли се ресорният министър и трябва ли да освободи поста. Във вторник вечерта Асоциацията на земеделските производители обяви "война" на правителството - председателят Венцислав Върбанов обяви, че АЗПБ няма да участва в обсъждането на проектомеморандума и че иска оставката на Кирил Вътев.
Но от Българската аграрна камара (БАК) вече няколко пъти подчертават, че се разграничават от исканията за оставка на министъра. 

След изявлението на Върбанов отново се чуха коментари, че протестите са за подпомагане, а не срещу правителството. „Ако колегата от АЗПБ е толкова принципен и иска министерски оставки, защо досега не е изтеглил своя представител Таня Георгиева, която е заместник министър и носи отговорност за управлението?“, попита Радостина Жекова от Добруджанския съюз на зърнопрозводителите. 

Основна тема в меморандума, предложен от правителството, е как земеделците да отчитат финансовите си резултати, за да докажат, че се нуждаят от допълнително подпомагане. Първият вариант предвиждаше за целта да се използват данъчните декларации за 2023 г., но се оказа, че производителите са против. Сега кабинетът предлага опростен вариант -  справка за приходите и разходите.

 

Жалби в ефира

В тв студиа и репортажи агробизнесмени се надпреварват да излагат странни обяснения за претенциите си към държавата. Производител се оплака, че бил много зле - държал си стоката в склада вече две години, защото не му харесвали цените, били прекалено ниски. Друг се кахъреше как едно време сме хранили с агнета арабския свят, а сега никакъв износ нямало, но не обясни какво пречи на нашите животновъди да продават. Трети назидаваше, че  имало разлика между счетоводство и реалност и че всъщност печалбите били загуби. Чуха се и обвинения, че премиерът не правел разлика между обороти и печалби - по повод на цитирани от акад. Денков данни, че в последните години печалбите на зърнопроизводителите растат и са стигнали 3 млрд. лева (числото е за 2022 г., тъй като тя е последната счетоводно приключила). 

В опит да мотивират исканията си за повече пари агропредприемачи обясняват как всичко е против тях - от сушата, дъждовете, правителството и конкуренцията до коронавируса (нищо, че пандемията отдавна приключи). Мнозина се оплакват от прекален контрол и тежка отчетност. 

Дали протестите ще продължат и в какви мащаби - предстои да разберем. 

Последвайте ни и в google news бутон