Премиерът Бойко Борисов е издал заповед за освобождаването на Чавдар Маринов като заместник-министър на земеделието, храните и горите, съобщи правителствената информационна служба.
Уволнението е по искане на министър Десислава Танева. Претекстът за отстраняването на Маринов е "проблеми, забавяне и грешки в регистъра за биологичните производители, което от своя страна подлага под риск плащанията, които през май месец трябва да бъдат изплатени по мярка 11 ,,Биологично земеделие”. Това пише в прессъобщенито. Истинската причина е съвсем друга. Заместникът на Танева си позволи да оспорва част от мерките й за "спасяване" на българското агропроизводство.
Слухове за конфликта се появиха още през уикенда, а днес Маринов потвърди, че е бил поканен да напусне поста си. В петък Танева му се обадила и го накарала да участва в тв предаване за търговските вериги, а той възразил и това се оказало фатално, разказа зам.-министърът пред бТВ тази сутрин. "Аз съм човек от бранша и винаги съм защитавал интересите и на сектора, и на потребителите", каза Маринов.
Той поясни, че се получават много оплаквания и сигнали на земеделски производители, че нямат достъп до пазарите, вкл. и в хипермаркетите, но си има закони и правила, по които държавата може да помогне. "Държавата трябваше да покаже социална ангажираност и веднага във всички болници, училища, детски градини, държавната администрация да започне да се консумира българска храна. Няма как земеделецът да откъсне един домат и да го предаде в магазина. Има структури, през които стоката трябва да мине. Няма нищо по-ценно ние, като потребители, да консумираме българска храна. Но всичко трябва да се случи по реда“, посочи зам.-министърът.
Според фермери, цитирани от "Икономист", по време на среща в петък с участието на фермерските сдружения и големите търговски вериги Чавдар Маринов се е съгласил, че някои от предложенията на агроминистерството уж в защита на българското производство, са такива, че вместо да изпишат вежди, ще избодат очи. Такава е например идеята всеки хипермаркет да зарежда храни, произведени само в съответния регион, и то в радиус до 200 км.
Пред изданието самият зам.-министър обяснява: “Всички търговски вериги имат централизирани логистични складове, където първо се закарват храните, там се разпределят и преопаковат и се изпращат по магазините им. Изискването да се изкупува на регионален принцип на 200 км ще е свързано с допълнителни инвестиции от веригите, а оттам и до поскъпване на храните. това в крайна сметка няма да е изгодно и на потребители, и на българските производители в условията на криза”. Маринов изрично подчертава, че подкрепя предложението поне 50% от продаваните в хипермаркетите плодове и зеленчуци да са задължително българско производство.
СЪМНЕНИЯ
Мотивите за отстраняването на Чавдар Маринов - проблеми в биоземеделието, което е негов ресор, не са особено убедителни. Той стана зам.-министър по настояване на биопроизводителите и всъщност защитава техните интереси. Маринов обяви, че на 25 март България за първи път е получила положителен одитен доклад от ЕК и благодарение на добрата оценка на биофермерите могат да бъдат изплатени 40 млн. евро субсидии.
А по повод на твърденията, че има сериозн забавяне на регистъра на биопроизводителите, Маринов коментира пред "Икономист": “Биорегистърът на практика е пълен - в него са вписани повече от 6000 производители. Да, има около 234 с корекции, ние призоваваме тези производители да потвърдят профилите си в регистъра, но не всички от тях гледат имейлите си”.