България ще подаде искане пред Еврокомисията и Европейската централна банка да изготвят конвергентни доклади за влизането ни в еврозоната, ама друг път.
Така прозвучаха обясненията на финансовия министър Теменужка Петкова тази сутрин пред bTV защо няма да внесе сега въпросното заявление до ЕК и ЕЦБ. Когато поемаше поста финансов министър преди седмица, тя бе категорична, че страната ни има огромен шанс да влезе в еврозоната и този момент не трябва да се изпуска. В началото на седмицата тя проведе среща с председателите на Еврогрупата Паскал Донахю и на ЕЦБ Кристин Лагард, след което обяви, че България в много кратки срокове ще подаде искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади.
В четвъртък след заседание на Министерски съвет обаче Петкова съобщи, че България ще отправи искането, едва когато покрие всички критерии за членство в еврозоната, а критерият, който не покрива все още, е инфлацията. Неизпълнението е едва 0.1 процентен пункт над нивото, което се изисква.
Днес финансовият министър добави и притеснение дали ще можем да покрием и критерия за стабилни публични финанси - т.е. за бюджетен дефицит. Този дефицит в бюджета за 2025 г. не трябва да надхвърля 3%, което според Петкова ще е "трудна задача".
Новото правителство обяви, че до 14 февруари ще внесе нов проектобюджет за 2025 г. с до 3% дефицит, като изтегли от Народното събрание проектобюджета на служебния кабинет. По думите на Теменужка това е основният приоритет сега пред правителството, и първото и най-важното нещо, което трябва да се направи във връзка с влизането ни на еврозоната - "приемане на редовен бюджет, който да гарантира нормалното функциониране на държавата".
"В средата на февруари България ще бъде изслушана пред Еврогрупата и на това изслушване ще видим какви са показателите ни за еврозоната. Ако ги покриваме, в 14-дневен срок ще подадем искане за извънредни конвергентни доклади", посочи пред bTV Петкова. Според нея не е сигурно дали ЕК и ЕЦБ може да направят отстъпка по отношение на инфлацията, така както се е случило с Хърватия при приемането й преди две години в еврозоната.
От думите на Петкова стана ясно, че Брюксел и Франкфурт очакват от страната ни ангажимент, че показателите за еврозоната ще са устойчиви. Затова до 20 февруари кабинетът ще е готов и с новото изискване да представи структурен фискален план за следващите четири години, което ще покаже на ЕК и ЕЦБ доколко са устойчиви показателите на страната ни, обясни още Петкова. Този четиригодишен фискален план трябваше да бъде представен още през есента, но служебният кабинет на Димитър Главчев обяви, че оставя тази задача за следващото редовно правителство.
ОБВИНЕНИЯ ЗА САБОТАЖ
Като саботаж срещу еврозоната обявиха днес в Народното събрание от "Продължаваме промяната- Демократична България" последните действия на новата власт.
"Това е масиран саботаж на еврозоната. При едни и същи данни за инфлацията, първо, правителството обяви, че ще поиска конвергентен доклад до края на януари, после при същите данни каза, че не изпълняваме критерия за инфлация. Данните не са се променяли, променя се политическата позиция на правителството", коментира пред журналисти депутатът Мартин Димитров от "Демократична България".
Според него е явно, че коалиционните партньори "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" са сложили спирачка на влизането ни в еврозоната или поне са го отложили за определен период от време. "Това е неприемливо и е огромно отстъпление от националните цели", посочи Димитров.
Неговият съпартиец Ивайло Мирчев отбеляза, че ГЕРБ също саботират влизането на България в еврозоната, даже още от 2009 г., когато е била първата потенциално възможна дата за членство. "Някой има кеш някъде, който не може да легализира", каза Мирчев. И посочи, че макроикономическите показатели на страната ни са много по-добри от повечето страни от еврозоната.
"Очевидно е, че сме готови за еврозоната. Имаме конвергентен доклад от юни месец, в който се казва, че покриваме всички критерии освен инфлацията. През февруари ще покрием и този критерий. Трябва още сега да поискаме нов доклад. Но няма политическа воля да се направи тази стъпка", коментира и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев. Той припомни отрицателната позиция на БСП и ИТН към еврото, които през 2022 г. гласуваха против приемането на план за въвеждане на единната валута. "А миналата година ГЕРБ гласува против промените в Кодекса за застраховане, въпреки че и те са изискване за еврозоната. Тези дни ГЕРБ също не подкрепи законопроект, свързан с еврозоната и препоръките на ЕК и ЕЦБ - управителят и подуправителите да подават оставка, ако заемат поста на служебен премиер", каза още Василев. По думите му забавянето на получаване на дата за приемането ни в Еврозоната ще направи по-труден процесът на подготовка за бизнеса, банките и гражданите.
РЕАКЦИЯ
"България ще влезе в еврозоната. Още февруари ще искаме конвергентен доклад", отговори малко по-късно на критиките лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той обяви, че членството в еврозоната е стратегически важно за България и именно ГЕРБ е партията, вкарала страната ни в чакалнята. "Така, че тези, които с ритник затваряха вратата, за да отидем в коалиция с БСП, ИТН и АПС, сега говорят лъжи и седят от другата страна на вратата заедно с Пеевски и Костадинов", обърна се Борисов към ПП-ДБ.
Финансовият министър Теменужка Петкова също нападна бившите си коалиционни партньори от "Продължаваме промяната" за състоянието на финансите на държавата. "Вижте кой управляваше публичните финанси в последните три години", каза тя, визирайки съпредседателя на ПП Асен Василев.
Петкова подмина факта, че в последните три години се изредиха поне три служебни кабинети, а редовните бюджети на държавата бяха гласувани, включително и от депутатите на ГЕРБ. През 2023 г. за 9 месеца ПП-ДБ и ГЕРБ дори управляваха заедно, но Петкова се оправда, че единственият техен министър била Мария Габриел, а Василев сам е управлявал финансите.
На фона на притесненията си за огромната дупка в бюджета новият финансов министър смята за напълно приемливо с 30 до 50% да се вдигнат заплатите в сектор "Сигурност". "Сектор "Сигурност" е изключително важен за България след пълноправното ни вече членство в Шенген и други нови ангажименти. МВР трябва да има подготвени и мотивирани хора. Те заслужават такива заплати", каза Петкова. И омаловажи разхода от над 1.2 млрд. лв. допълнително за по-високите заплати на полицаите на фона на дупка от 18 млрд. лв. в бюджета.
Петкова отговори и доста уклончиво, дали трябва ДДС за ресторантьорите и хляба да остане 20% или да се въведе отново по-ниска ставка: "Анализираме дали има възможност. Да видим какво ще покажат числата".
Какви мерки за запълване на огромния недостиг в хазната се обсъждат в момента, Петкова отказа и днес да коментира, защото още се правели анализи и било рано да се каже. По думите й бюджетът, който ще представи няма да е "постна пица", но ще има дисциплина.