Медия без
политическа реклама

Топлофикациите се изкараха жертви в скандала с високите цени

Исканията за по-скъпо парно били внесени в КЕВР, преди да стане ясно, че природният газ поевтинява с над 40%

Илияна Кирилова

Топлофикациите, които скандализираха цялото общество с исканията си да вдигнат цените на парното и топлата вода от 1 юли, се изкараха жертви на провокации и неправилни тълкувания. Това излиза от разпространено днес изявление на тяхното сдружение АТДБ - Асоциация на топлофикационните дружества в България. В позицията се твърди, че е станало недоразумение и че планират намаление, не поскъпване. Според АТДБ "някой е решил да изкара дивидент на гърба на хората и да провокира с неверна информация".

 

Преди дни движението "Изправи се.бг" алармира, че в Комисията за енергийно и водно регулиране са внесени заявления за повсеместно вдигане на тарифите за топлинна енергия, като за Велико Търново е поискан скок с над 140 на сто. Информацията сякаш изненада властта. С известно закъснение шефът на КЕВР Иван Иванов обясни, че няма никакви причини за поскъпване, а е тъкмо обратното - цените трябва да паднат, отразявайки голямото поевтиняване на природния газ от 1 април и преизчисляването на цените със задна дата  - от август до март т.г.

Скандалните заявления на топлофикациите ядосаха и министър-председателя Бойко Борисов. Вчера той ги нарече  "провокация на няколко частни теца", подхвърли името на бизнесмена Христо Ковачки и подчерта, че представители на опозицията обикалят телевизиите, за да раздухват скандала и да обвиняват правителството. Коментарът му прозвуча странно, тъй като сред напиращите за по-високи цени е и "Топлофикация София", чийто принципал е кметът на София Йорданка Фандъкова. Борисов даже настоя прокуратурата и МВР да проверят кои са виновниците за напрежението. 

С няколко дни закъснение виновниците за скандала най-сетне проговориха. В обща позиция асоциацията им АТДБ се оправдава, че заявленията за вдигане на цените на топлоенергията  били внесени преди 31 март - преди да стане ясно, че "Булгаргаз" и "Газпром" са се договорили за поевтиняване на природния газ и преди КЕВР да се произнесе за цените на синьото гориво. Това оправдание обаче издиша - ако бяха добросъвестни, топлофикациите трябваше да изтеглят "неактуалните" заявления и да внесат нови, съобразени с падането на цената на природния газ с повече от 40 процента. Не е ясно и защо АТДБ не обясни веднага "недоразумението", а излезе с позиция едва след като темата взе да придобива измеренията на политически скандал. 

 

Ето я и самата позиция: 

 

"Официално от името на „Асоциацията на Топлофикационните Дружества в България” искаме да заявим ясно следното. През последните два дни в медиите се разпространяват манипулирани твърдения и тълкувания относно внесени в „Комисията за енергийно и водно регулиране” заявления на топлофикационните дружества за увеличение на цените на топлинната енергия.

 

Категорично декларираме, че част от информацията, която беше изнесена в публичното пространство е некоректно представена. Това цели една провокация на хора, които си играят с настроението на обществото при обявяване на вдигане на цените за каквато и да е било предлагане услуга или стока. Целта е да се насади фалшивата новина, че въпреки намалението на цената на природната газ, топлината енергия ще поскъпне. Въпросното твърдение по никакъв начин не съответства на истината.

Факт е, че топлофикационните дружества са подали заявления за утвърждаване на цените на топлинната енергия за новия регулаторен период 2020-2021, но това е станало, според изискванията на закона, в края на месец март 2020 г преди вземане на решението на КЕВР за намаляване цените на природния газ.

Де факто и де юре, обаче нито едно от тези ценови заявления не може да бъде одобрено в този си вид, защото самите топлофикациионни дружества изрично са написали в документите си, че разчетите са правени преди поевтиняването на природния газ от 1 април с над 42%. Тоест самите топлофикации ясно и коректно са посочили, че техните ценови намерия не отчитат поевтиняването на синьото гориво.

Топлофикационните дружества не са имали възможност да отразят намалението на синьото гориво в ценовите си заявления, тъй като задължителния срок за внасянето им в енергийния регулатор по закон е 31 март, преди официалното обявяване чрез решение на новата по-ниска цена на газа.

По принцип цената на газа има най-голяма тежест при ценообразуване на топлинната енергия. Тя задължително ще бъде взета в предвид и ще доведе не само до запазване на сегашната цена на топлинна енергия, но и до намаляването й. Последното ще бъде направено след преизчислението на стойността й спрямо приетите вече по-ниски цени договорени от Булгаргаз. Окончателното решение за това се взима само и единствено от КЕВР. Опит за манипулация са твърденията, че всяка една цена, поискана от топлофикационните дружества, се приема. Така или иначе, в окончателното решение на КЕВР от 1 юли всяка година цените на топлинната енергия се изчисляват с цената на природния газ, действаща към този момент, а не към момента на подаване на заявленията.

В трудни дни, като днешните, ние заставаме зад интересите на българските граждани, които са се доверили на топлофикационните дружества, използвайки предлаганите от тях услуги. Категорични сме, че цените за потребителите на топлинна енергия не само няма да бъдат увеличаване, а напротив ще се бъдат намалявани.

Призоваваме в условията на пандемия и извънредно положение да не се спекулира със страховете на обществото, защото някой е решил да изкара дивидент на гърба на хората и да провокира с неверна информация.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

КЕВР, топлофикации

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?