Трима министри застанаха пред медиите, за да отчетат какво са свършили по плана за борба с високите цени - вицепремиерът Христо Алексиев и отговарящите за икономиката и за агросектора Никола Стоянов и Явор Гечев. Тримата обвиниха търговските вериги в печалбарство, като успоредно с това уверяваха, че подкрепят всеки бизнес и не водят войни срещу определени сектори.
Земеделският министър направи атрактивна презентация с много данни, за жалост без нито едно посочване на конкретна фирма. Първо показа на журналистите поредица графики, илюстриращи какви са разликите в цените на едро и на дребно на прясно мляко, масло, яйца, кашкавал, краставици. Разликите са големи - според графиките. Изобщо не се разбра откъде са събирани данните, какви са извадките и прочее, което е задължително при всяка статистика.
Последва нова серия с данни - таблици, показващи как скачат цените от доставчика до щанда в хипермаркета. Избраните продукти бяха два - краве сирене и кашкавал във вакуум опаковки от 400 г. Отново не се разбра на какви извадки се основават показаните числа - за конретен продукт на конкретна фирма ли става дума или за средна цена.
Министър Гечев поясни, че големите маржове за веригите идвали най-вече от таксите, които събират от доставчиците си - за реклама, за асортимент, за предно място на щанда и т.н.
Тези такси не са незаконни, но служебният кабинет има намерение да ги забрани, се разбра от изявленията на вицепремиера Алексиев и министър Гечев. Това щяло да стане с подготвяни в момента нормативни промени. Гечев призна, че "надути" цени има и в малките магазинчета (които не събират допълнителни такси).
Министрите категорично отказаха да разкрият пред медиите кои са хипермаркетите, които продават скъпо, а "изнудват" доставчиците си да им продават евтино и да плащат такси за допълнителни услуги. Причината - хората, които подавали информацията, се страхували, че веригите няма да работят вече с тях, ако разберат, че са се оплаквали на властта. Остана без коментар очебийният въпрос - как така веригите са лоши, алчни и извиват ръце, а въпреки това "тормозените" държат да работят с тях.
Съществуващите регистри на участниците в хранителната верига - производители, дистрибутори, търговци, ще станат електронни и ще бъдат отворени. Така потребителите ще може да се информират онлайн за стоките, обясни Гечев.
Киви и още нещо
Шефът на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев съобщи, че всеки ден инспекторите хващат по 200 нарушения в магазинната мрежа - т.нар. нелоялни практики. Алипиев даде пример с промоция на киви "само днес най-ниска цена", а се оказало, че то е с 20% по-скъпо в сравнение с други "плод-зеленчуци". Продължавали и другите измами - стока с промо цена в брошурата липсва на щанда, цената на щанда е ниска, а на касата маркират стоката по-скъпо, внос от Турция, Гърция и други страни се рекламира "с произход България" и т.н.