Ваучерите за храна за януари и февруари ще се изплащат накуп с тези за март, а за работодателите ще се признават като необлагаем разход до тогава. Това гласуваха депутатите в бюджетна комисия на първо четене като преходна норма в Закона за корпоративното подоходно облагане, докато бъде обнародван законът за удължаване дейтвието на бюджета за 2021 г. Поправката е внесена от народни представители от управляващата коалиция, начело с шефа на бюджетна комисия Любомир Каримански.
Заради липсата на бюджет за тази година раздаването на ваучери за храна е блокирано. От 1 април с новия бюджет управляващите обещаха да завишат на 200 лв. месечната сума, която може да бъде получена под формата на ваучер със заплатата. Освен това с ваучери ще може да се плащат сметки за ток, вода, газ и парно. Дотогава размерът на месечната сума остава 80 лв., с които може да бъдат пазарувани само храни. По-вероятно е обаче работещите да получат ваучерите си чак през април.
От 1 април данъкът върху лихвите от депозити се премахва, предвиждат други промени в данъчните закони. "Няма смисъл от този данък, банките вече не приемат депозити, вдигат таксите по всички сметки и слагат наказателна такса за големите спестявания", посочи Каримански. За последната година приходите от данък "лихва" били 5 млн. лв., докато разходите за администрирането му - за 5.5 млн. лв.
Обещаното облекчаване на режима на прилагане на данък "уикенд" се отлага за 2023 г. Както стана ясно, не е възможно той да бъде премахнат, защото България ще наруши изискванията на евродирективата за ДДС. Предложените текстове от депутатите предвиждат разходите за ползване на служебни автомобили, имоти и други фирмени активи за личните нужди на собственици и директори вече да не се признават за данъчни цели и да се облагат с 10% данък печалба. В същото време сегашният модел на облагане с ДДС на личното ползване на фирмени активи ще се премахне. Предстои обаче финансовото министерство да даде становище дали новият начин на облагане е удачен.
От 1 април се премахва таксата за детските ясли и градини, която родителите плащат, предвижда промяна в закона за местните данъци и такси. Отменя се и таксата за храната на децата в задължителното предучилищно образование. От сдружението на общините поискаха държавата да поеме и техните разходи по изхранването на децата в детките ясли и градини.