Медия без
политическа реклама

До 18 хил. лв. ще получават училища, въвели нов учебен предмет

Желаещите могат да кандидатстват до 30 септември

Иновативните училища могат да получат средства и за нов начин на преподаване.
Силвия Георгиева
Иновативните училища могат да получат средства и за нов начин на преподаване.

До 18 хил. лв. ще могат да получат иновативните училища у нас въвеждането на нов учебен предмет. Това предвижда национална програма "Иновации в действие" за 2024 г. Кандидатстването по нея започна на 1 септември и продължава до 30 септември - по електронен път. Допустими кандидати са само учебните заведения в Списъка на иновативните училища, който за 2024/25 г. включва 521 училища (през 2023 г. бяха 548 на брой).

За първи път през новата учебна 2024/25 г. МОН ще финансира на проектен принцип иновативните училища, които въвеждат нови учебни предмети, прилагат интердисциплинарни модули и работят по интердисциплинарни ученически проекти. Това ще стане по новия модул на програма "Иновации" с общ бюджет от 4.3 млн. лв., за който са планирани са общо 1.8 млн. лв. По него се очаква да получат подкрепа 100 иновативни проекта на училища, свързани с въвеждане на нови учебни предмети или модули и с промяна в организацията на обучението, включващо прилагане на интердисциплинарни модули, съвместно преподаване от екипи учители и/или външни лектори, интердисциплинарни ученически проекти. Максимумът, който може да получи едно иновативно училище за проекта си, е до 18 000 лв.

За да получат финансиране, училищата трябва да разработят и приложат ново, авторско учебно съдържание за иновативния нов учебен предмет, като разработят съответно учебен план и учебна програма, адаптирана към задължителната. Новите учебни предмети може да са интердисциплинарни, насочени към придобиване на конкретни практически умения или към личностното развитие на учениците. Те могат да се изучават и с до две седмици повече, което е нормативно регламентирано за иновативните училища. Ще се финансират още дейности, свързани с промяна в организацията на учебния процес и в методите на преподаване. Допустими ще са съвместно преподаване на двама и повече преподаватели в час; редуващо преподаване от учителите на включващите предмети; паралелно преподаване на отделни учебни предмети и провеждане на няколко съвместни уроци или проектна седмица. Дейностите може да се отнасят както за паралелка/и, випуск/и, така и за цялото училище.

 

Реклама за добри иновации 

За мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата са планирани 2 млн. лв. От обмен на добри практики в случая могат да се възползват и училища (до 300 на брой), които не са в Списъка на иновативните. За провеждане на 7 регионални форума за иновации в образованието са предвидени 219 хил. лв. (до 22 хил. лв. за училище домакин), за училищни лаборатории за иновации - 6 на брой - 180 хил. лв., а за методическа подкрепа и мониторинг - 60 хил. лв.

 

Промени

В доклада за оценката на въздействието на закона за предучилищното и училищното образование бе обърнато внимание и на иновативните училища. Анализаторите посочиха, че според тях има нужда да се изяснят по-ясно и точно статутът и характеристиките им, включително те да се разграничат от традиционните училища. През годините неведнъж са се чували критики по отношение на някои иновативни училища, според които част от тях не са кой знае колко иновативни и не постигат очакваната промяна. В тази връзка има предложения да се работи в посока създаване на експериментални училища за апробиране на иновативни решения.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

иновативни училища