Медия без
политическа реклама

30 студенти зад граница ще получат по 200 000 лв., ако се върнат у нас

6 месеца след дипломирането си те трябва да си дойдат в България, където да работят поне 3 г. на трудов или граждански договор

Кандидатите ще минат през строго сито - разглеждане на документи, представяне на видео визитка и провеждане на индивидуално интервю
Илияна Кирилова
Кандидатите ще минат през строго сито - разглеждане на документи, представяне на видео визитка и провеждане на индивидуално интервю

Ако завършите топ университет в чужбина и се върнете в България, държавата ще плати обучението ви. Идеята на премиера Кирил Петков, лансирана на едро още в предизборната му кампания, започва да придобива по-детайлен и завършен вид. Днес МОН пусна проект на национална програма "Фонд "Стефан Стамболов" с общ бюджет от 6.1 млн. лв., с които в рамките на 3 г. е планирано да бъде финансирано обучението на 30 български магистри зад граница. Те ще могат да получат до 200 000 лв. на година за магистратура в някой от 24 водещи университети в света.

 

Условия

Срокът на новия фонд е 3-годишен, като всяка година за стипендии ще се отпускат по 2 млн. лв. Първите магистратури в топ университети в чужбина ще бъдат финансирани още от академичната 2022/2023 г. Ще бъдат проведени три кампании за подбор на кандидати, като във всяка от тях ще бъдат одобрени по 10 студенти.

Преди да заминат, те ще подписват договор с българската държава. Той ще ги задължава да се върнат в страната до 6 месеца след завършването си и да работят тук на трудов или граждански договор в продължение на поне три години. Ако не го направят, ще трябва да възстановят стипендията със съответната лихва. Стипендиите ще покриват транспорта до чуждестранното висше училище, таксата за обучение, разходите за наем, медицинска застраховка по време на обучението. 

Кандидатите трябва да са български граждани, да имат завършена бакалавърска или магистърска степен, придобита до 5 години преди конкурса за финансиране, в професионално направление, съответстващо на желаната магистърска програма, да са одобрени след процедура по кандидатстване за прием в магистърска програма в чуждестранно висше училище, попадащо в списъка с топ 24-те водещи вуза по света. Необходимо е също успехът от дипломата им да е минимум много добър 5,00, а познанията по езика, на който ще се следва, да отговарят поне на ниво В2. Предимство ще бъде, ако бъдещите магистри не са учили в чужбина, имат завършено предходно висше образование в степен бакалавър у нас и имат професионален опит в избраната от тях специалност. Очаква се подборът да започне през юни т.г.

 

Необходими документи за кандидатстване

Кандидатите трябва да представят автобиография, копие от български документ за самоличност, мотивационно писмо в обем до 2 стр., диплома за придобито висше образование в степен бакалавър или магистър след завършено средно образование, документ за прием или предварително съгласие за прием в избраното чуждестранно висше училище, бюджет по образец за очакваните разходи по обучението, попълнен формуляр за кандидатстване с включена декларация за българско гражданство и документ за ниво на владеене на езика, документи, удостоверяващи наличието на професионален опит, съотносим към в избраната от кандидата сфера на обучение.

Те ще заявяват желанието си за участие в конкурса чрез попълване на специално подготвен за целта формуляр и ще изпращат своите документи по електронен път на адрес, посочен в обявата, която ще се публикува на интернет страницата на МОН. Процесът по подбор на кандидатите е в три етапа, които включват разглеждане на документи, представяне на видео визитка и провеждане на индивидуално интервю.

 

В кои университети ще се финансира обучението на наши студенти?

Стипендиите за предстоящата академична година ще се отпускат за магистратури в университетите от топ 15 на четирите водещи световни класации на висши училища, актуални към момента на разработване на програмата: CWUR, QS World University Rankings, Shanghai Ranking's и The Times Higher Education World University Rankings. Списъкът се актуализира всяка година преди началото на кампанията. В списъка тази година са 24 вуза, сред които 14 от САЩ, 4 от Англия, 2 от Швейцария, по 1 от Япония и Франция и 2 от Сингапур. Сред тях са Harvard University, Johns Hopkins University и Princeton University в САЩ, Paris-Saclay University във Франция, University of Tokyo в Япония, University of Cambridge и University of Oxford във Великобритания, National University of Singapore, ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology, Швейцария и др. 

 

Цел

Целта на фонда е да осигури достъп на българи с доказан потенциал до образование във водещи чуждестранни университети. "Те ще придобият умения, свързани с професиите на настоящето и бъдещето и ще приложат опита си в България. Придобитите по време на обучението в чужбина знания, умения и компетентности, както и разширеният им мироглед, могат да допринесат за развитието на българската икономика и на обществото като цяло", смятат от министерството на образованието. Изпълнението на програмата ще е индикатор за чуждестранните компании, че България инвестира в развитието на своите граждани, преминалите през нея ще развият полезни контакти с лидери от други държави, което от своя страна ще позиционира България като надежден партньор за бъдещи взаимоотношения, а родните компании ще бъдат подпомогнати при надграждане нивата на екипите си, мотивират се още от МОН.

Пълния текст на Национална програма "Фонд „Стефан Стамболов" и на списъка с топ университетите можете да видите тук.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата