Медия без
политическа реклама

Детски градини интерпретират посвоему указанията на МОН

Някои директори притискат родители да подпишат декларация, че ще останат 14 дни под карантина при заболяване от коронавирус

Илияна Кирилова

Въпреки че просветното министерство изготви ясни и точни указания за мерките, които трябва да се прилагат за организиране на дейностите при отварянето на детските градини, редица забавачки интерпретират посвоему насоките и налагат допълнителни ограничения за родителите. Това става ясно от редица съобщения на ядосани майки, които са били сюрпризирани с нови правила, както и от постове във фейсбук в групата "За качествена и иновативна образователна система".

"Мислите си, че контактната бележка е останала в миналото? Да, ама не! 31 СДЯ в София изисква контактна бележка, защото "Няма как с едно указание да се отмени наредба. В наредбата го има и от РЗИ ни го искат", пише гневна майка. На мотива й, че по телевизията министърът на здравеопазването е казал друго, от градината й отговорили:

 

"Ми те и живачни термометри казаха, а те са забранени

 

от 20 години". "Разбирам логиката на директорката. Не разбирам докога ще страдаме от подобни правни безумия", чуди се майката.

От доста градини изглежда правят всичко възможно да откажат родителите да пускат децата им на градина, става ясно още от сигнали до "Сега". В детска градина в София например на родителите било обяснено, че трябва да подпишат декларация, в която да дадат съгласието си, че ще спазват 14-дневна карантина, ако дете или възрастен в градина се окаже с установен коронавирус. В указанията на МОН обаче няма нищо подобно. В тях пише, че лицата, които се поставят под задължителна карантина, се определят "от съответната регионална здравна инспекция в зависимост от конкретната ситуация". т.е. при всеки случай ще се подхожда индивидуално.

"В община Елин Пелин директори на детски градини (ОДЗ “ Радост”) отказват да допуснат деца до градината, ако родителите нямали основателна причина. Редно ли е това? Ако не е, къде да насочат оплакване родителите?", пита друг родител, чийто пост е насочен към столичния зам-.кмет Тодор Чобанов.

В някои забавачки пък например са поставили изискване родителите на деца със специални образователни потребности да извършат предварителна консултация с личния лекар. "Макар ясно да е написано, отново има интерпретации!", свидетелства Антонина Кенова от Инициативата за качествена и образователна система. "Ако едно дете е с ХЗ (хронично заболяване - бел.ред), се иска становище от лекар. Ако едно дете е със СОП с ХЗ, се иска становище от лекар. Ако едно дете е само СОП, становище на КУКУВО лято се иска", пише тя, припомняйки разпоредбата на МОН - че посещението на детска градина/ясла от деца с хронични заболявания (в т.ч. деца със СОП с хронични заболявания) се извършва след предварителна консултация с личния лекар на детето".

Явно в опит да се подсигурят и да планират дейностите, доста детски градини са отправили официални питания до родителите за ходене на градина за цялото лято, като на места дори не дават възможност за корекция на посочения период. Много родители обаче се колебаят и не могат да решат за 2 месеца напред. Указанията на МОН в този случай гласят следното - от родителите се очаква "най-късно два работни дни преди планираното посещение да уведомят директора за датата, на която детето ще започне да посещава детска градина/ясла, за периода (седмица/месец) на планираното посещение и за продължителността на дневния му престой". Т.е. това би следвало да означава, че родителят може

 

да казва седмица за седмица

 

(например в петък - за посещение от понеделник) кога ще идва детето му на градина.

От постове в мрежата става ясно още, че 4 столични детски градини за казали, че не могат да отворят яслените групи заради медицински сестри в отпуск, или такива, които са рискова група или напуснали. "Напомням, че в яслена група могат да бъдат назначени педагози. А на ръба на наредбите, могат да работят и само детегледачки", казва Кенова.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата