Испанската 164-та гимназия "Мигел де Сервантес" в столицата измисли иновативен начин за връщане на големите ученици в клас. Днес се появи информация, включително и от самото училище, че те ще бъдат тествани срещу COVID-19 в изнесен пункт в училището - с тестове, закупени от родителите - и с получените сертификати ще се възобнови присъственото обучение, както изисква заповедта на здравния и просветния министър от 24 ноември. От МОН обаче бяха категорични, че тестването не бива да се провежда вътре в училището, затова и идеята изглежда е пропаднала.
Според заповедта ако поне 50% от учениците в една паралелка имат зелен сертификат, те могат да се върнат в клас, без да бъдат тествани. Това означава да имат валиден документ за ваксиниране, преболедуване, наличие на антитела или отрицателен резултат от лабораторен тест - антигенен или PCR. Останалите ученици продължават да се обучават в електронна среда, докато бъдат осигурени тестове за COVID-19, за да бъдат изследвани те два пъти в седмицата. Новите правила разрешиха само на частните училища сами или с помощта на родителите да закупуват тестове за учениците от 5 до 12 клас, за да възстановят присъствения учебен процес, без да чакат доставка от държавата. За държавните и общински учебни заведения това не е позволено с мотива, че мярката може да доведе до скрит имуществен ценз за достъп до образование.
Така, на принципа на зелените сертификати, от утре в класните стаи на Испанската гимназия се очакваше да се върнат ученици от 10 от общо 28-те паралелки в училището. Директорът Зорница Йончева обясни пред БНР, че това ще стане след допитване до родителите, които са се съгласили да платят необходимите тестове на децата си. От утре на училище се очакваше да тръгнат ученици от 8-и, 9-и и 10-и клас. Паралелките нямаше да са пълни, но щеше да спазено изискването на здравното и образователното министерства да присъстват повече от 50% деца от един клас. Учениците от последните два класа - 11-и и 12-и - са предпочели дистанционно обучение.
За по-лесното тестване на младежите в училището щеше да бъде организиран изнесен пункт на една от лабораториите. "Договорих с една лаборатория да направят в училище изнесен пункт, така че да намалят това да се обикаля, особено в неделен ден, да се правят лабораторни тестове, а да се случи в понеделник сутринта на място. Планирали сме го за три седмици, като много се надявам да е по-кратък периодът. Родителите прецениха едни 20 лв. седмично като приемлив компромис от тяхна страна, докато се върнат учениците присъствено. Но ми се струва, че този компромис не бива да продължава твърде дълго", коментира Йончева. И допълни, че в гимназията близо една трета от учениците са преболедували или са ваксинирани срещу COVID-19.
От МОН обаче обясниха, че тестването на учениците не бива да е вътре в училището, а следва да е извън него. Освен това докато въпросните тестове се регистрират в системата, минава известно време, т.е. не е ясно дали децата ще могат веднага да получат сертификатите си. Последното решение на ръководството на училището е учениците да не бъдат тествани в училището, а да си идват с готови зелени сертификати, придобити извън гимназията, обясниха от МОН. По техни данни там има много ваксинирани и преболедували ученици, а останалите ще си правят лабораторни тестове в лицензирани лаборатории.
По последни данни от тази седмица присъствено в клас учат 62% от малките ученици от 1- до 4 клас. За големите няма тестове, с които да се тестват два пъти седмично, съответно те учат дистанционно. Въпреки уверенията на здравния министър, че скоро ще има тестове и за тях - над 1 млн. теста, и то до края на 2021 г., от просветното ведомство още не са получили достатъчно, заради което между двете институции прехвърчаха леки стрели. "От обещаните от министъра на здравеопазването 1 милион теста за ученици вчера (в събота - бел. ред.) пристигнаха 168 800. Заедно с резервите от предишни доставки в момента в склада на БЧК в с. Лозен са налични 283 100 теста. Те едва осигуряват присъственото обучение на децата от I до IV клас до 10 декември т.г.", посочиха оттам.