Служебното правителството изпълни ангажимента си и осигури рекордна сума за увеличение на заплатите във висшите училища. Държавните вузове и научните организации ще получат 184 млн. лв. за чувствително увеличение на възнагражденията, като при най-ниската длъжност - асистент, заплатата ще се увеличи с близо 1000 лв. И ще достигне ниво от 2516 лв. Увеличението беше заложено в закона за висшето образование, но не бе подсигурено финансово и досега отпускането на сумата се крепеше само на политически ангажимент. Сега парите са осигурени през преструктуриране на разходи и ще стигнат до висшите училища за увеличение на възнагражденията със задна дата от 1 април.
Рязкото увеличаване на заплатите на преподавателите бе одобрено през март месец с промени в закона за висшето образование, въпреки че не бе подсигурено финансово в бюджет 2024 г. До приемането на текстовете се стигна след остро противопоставяне и опит за прокарване на друга финансово незаложена промяна - премахване на таксите за обучение за всички студенти. Тази промяна в крайна сметка не мина, а депутатите гласуваха увеличаване на заплатите. Служебният премиер Главчев обяви, че кабинетът е решил да се погрижи за това плащане, за да не бъде обвинен, че се е скрил.
Според одобрените през март текстове средните заплати на академичния състав трябва да стигнат 180 % от средната брутна заплата за страната за последните 12 месеца. За най-ниската академична длъжност нивото е 125 на сто от средната брутна заплата за страната. Бе одобрено и увеличение на докторантските стипендии - на 150 на сто, но спрямо минималната заплата за страната за последните 12 месеца.
Парите за увеличение на заплатите няма да се дадат на калпак между университетите, а ще се разпределят на базата на два коефициента. На първо място ще има изпреварващо увеличение на коефициeнтите на най-ниско финансираните професионални направления и на второ място - парите за конкретните вузове ще се обвържат с коефициента за качество. Постановленията с тези промени вече са готови, доволни са и синдикатите. Лидерът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов отбеляза, че без тази промяна заплатите в университетите са започнали тревожно да изостават. Лиляна Вълчева от синдиката за висше образование и наука към КНСБ обяви, че в хода на преговорите по разпределението на парите кабинетът на финансовия министър е станал кабинета на заинтересованите страни и голяма заслуга за промяната има и бившият председател на образователната комисия в НС Красимир Вълчев. Извън тази сума за заплати във вузовете тази година бяха отпускани и други траншове, които сега помагат за достигане на нивата за средните заплати. Очаква се чувствителният скок в нивото на заплащане, особено при младите специалисти, да преобърне нагласите им за развитие в академичната кариера и да запази много хора в България.