Медия без
политическа реклама

МОН публикува верните отговори на матурата по български език

Йордан Йовков накара 12-класниците да мислят за смисъла на благодеянието

19 Май 2021Обновена
EПА/БГНЕС
Трима ученици са хванати да преписват на матурата

Министерство на образованието и науката публикува въпросите и отговорите на матурата по Български език и литература. Може да ги видите на следния линк: https://www.mon.bg/upload/26301/dzi-bel_19052021.pdf

Върху "Смисълът на благодеянието" трябваше да се замислят днес над 46 000-те зрелостници, които се явиха на първата матура по български език и литература. Темата, върху трябваше да съставят съчинение или есе, бе от откъс от разказа "Песента на колелетата" на Йордан Йовков.

Около 50 000 ученици бяха подали заявления за участие в матурата, като 3500 не са се явили.

"Страхотна", "Много лесна" и "Много яка" бяха едни от първите коментари във фейсбук за изтеглената тема. Вече завършили училище пък коментираха, че направо завиждат на тазгодишните абитуриенти, които според тях са късметлии. През 2020 г. на учениците се падна разказът „Чорба от греховете на отец Никодим“ на Елин Пелин, а темата за размисъл бе "Човекът и неговите съмнения". През 2019 г. пак бе изтеглен Елин Пелин, но учениците разсъждаваха върху реалността и измислицата в разказа "Косачи". 

Самата матура обаче не е била лесна, свидетелства зрелостник. Той споделя, че първият модул е бил много сложен, както и вторият, затова е писал на третия - "за да спаси първите два". "Като знам колко е добър в писането, ще е едно спасяване, майко мила. Човекът се надява на 3.50, аз също вече", споделя майка му. Учител по български и литература коментира пред "Сега", че откъсът от разказа е съвсем ясен, но самият автор - Йовков - се учи във втория срок на 12 клас, когато мнозина бяха онлайн, т.е. има възможност младежите да не са успели да го научат добре. Миналата година някои от последните автори в конспекта отпаднаха именно защото бяха взети дистанционно.

Преди да напишат съчинение или есе, абитуриентите трябваше да отговорят на 30 затворени въпроса с по четири възможни отговора и 10 въпроса, които изискваха свободни отговори. Изпитният вариант - номер 22 - по традиция бе изтеглен в 5:15 ч. днес в просветното министерство. Тестът бе генериран сред 11 млн. възможни комбинации. Началото на матурата за учениците бе 8 ч. и продължи 4 астрономически часа. Зрелостниците можеха да ползват химикалка, която пише с черен цвят, молив и гума. Всеки от тях трябваше да има защитна маска, също и прозрачен плик, в който да постави личните си вещи.

Само двама болни от COVID-19 дванадесетокласници в цялата страна не можаха да се явят на изпита. Други 8 бяха карантинирани, но те успяха да решават матурата - в отделни стаи. Един ученик в Ямбол, един в Самоков и един в Пазарджик са били отстранени заради ползване на мобилни устройства. "В София трима се явиха без документи за самоличност, но след допълнителна проверка бяха допуснати до изпит", посочиха от МОН.

"Знаете, че сме изградили видеонаблюдение, което ще бъде в реално време, от център тук в Министерството на образованието и науката, а също така и за първи път във всички 28 регионални управления по образование също ще има такива центрове. Пожелавам на всички зрелостници успех, да са спокойни, също на колегите, които са ангажирани с провеждането на държавните зрелостни изпити: Успешна работа!", заяви по-рано Мария Гайдарова, заместник-министър на образованието.

Повече от 15 000 квестори и до трима родители от всяко училище следяха изпита чрез инсталираните камери. 

 

НЕДОВОЛНИ

Сред зрелостниците, разбира се, не липсват и недоволни. "Ние с теб не сме приятели с превозните средства на колела…нито имаме певчески умения", е коментирал младеж в групата "Матури 2021". "Този Йовков ме сгази с тези колелета", казва втори. "Прибрахме се с каручки", страда друг. "Не осъзнавате ли, че когато е "лесно" е лесно за всички. Когато е "трудно" е трудно за всички. Вие се борите с останалите текущата година. Няма значение колко лесна или трудна е матурата. За всички е еднакво", вразумява ги четвърти. Сред родителите пък има мнения, че разказът "Песента на колелета" изобилства от стари думи, някои от които не са близки до тийнейджърите и дори вече не съществуват в бита ни. Зададената тема е можела да бъде по-добре формулирана, като "благодеяние" се замени с "добрина", смятат някои.

От МОН коментираха, че от младежите се очаква да са демонстрирали способност да разбират и тълкуват поставената тема, да формулират и аргументират теза, както и да са показали висока езикова култура. Максималният брой точки от изпита е 100. За оценка „среден (3)“ са необходими 23 точки. „Отличен (6)“ получават учениците с най-малко 95 точки. Оценяването на изпитните работи ще бъде между 22 май и 6 юни. Резултатите трябва да са готови до 7 юни.

 

БИТКОЙНИ СРЕЩУ ВЕРНИ ОТГОВОРИ

В социалните мрежи от дни се предлагат отговорите на матурите. Екип на БНТ се е свързал с един от продавачите, който е поискал 50 лв., за да изпрати решена матура един час преди началото й. Сумата трябвало да бъде платена в биткойни. Около 6.00 часа сутринта продавачът изпратил отговори. След като МОН публикува въпросите и отговорите на изпита обаче се оказа, че получените отговори са грешни, т.е. става дума за измама.

 

 

Още по темата