Обучението по чужд език, различен от английски, в университетите не е добре организирано. Чуждите езици започват да се изучават от ниво за начинаещи без да се взема предвид дали студентът е изучавал езика в гимназиална степен. По този начин студенти, които са учили в езикова гимназия, не могат да продължат да развиват знанията си по втория език и започват изучаването му отначало.
За това сигнализират студенти от Великотърновския университет в специалности с чужди езици, но проблемът стои и в други университети.
Чуждоезиковото обучение е много проблемно в специалностите с език, в които тези часове са ключови като “Приложна лингвистика с два чужди езика”, “Педагогика на обучението по български език и чужд език”, “Германистика” и др. При тези специалности студентите подреждат желанията си за език още при кандидатстването. Ако студентът бъде приет на първо желание с италиански, ще учи италиански. Но ако балът не му достигне, ще влезе на второ желание с втория език и т.н. Разпределението по езици обикновено излиза една седмица преди началото на учебната година, като понякога не може да бъде сформирана група по някой език.
Много студенти искат да бъдат пренасочени към първоначално избрания език, но университетът прилага двойни стандарти при преместването. За едни това се оказва възможно, а за други не.
„Първото ми желание за чужд език беше испански. Причината да го избера беше, защото го имах като профилиращ предмет, държавният ми зрелостен изпит беше по испански. След класирането обаче видях, че съм приета с английски, което практически е невъзможно, ако класирането се е базирало само на бала на кандидат-студента, тъй като моят бал е достатъчен, за да ми бъде удовлетворено първото желание“, разказва студентка в първи курс във ВТУ. При такива ситуации е възможно да бъде подадена молба до декана за съответния факултет за преместване от един език с друг. Тази година обаче отказите варират – от липса на места в групата, до обяснения тип „ще си загубиш времето да започваш езика отначало“.
„В моя случай деканката изрази мнение, че групата започва от начално ниво и след като вече съм учил езика, няма смисъл да бъда там, защото нивото е ниско. Въпреки това аз настоях и тя се съобрази“ – обясни четвъртокурсник от същия университет.
Друга студентка в четвърти курс разказа, че е учила немски език в гимназията и е записала специалността “Приложна лингвистика с два чужди езика и бизнес комуникации”. Приета е на първо желание да учи немски като чужд и е започнала изучаването му отначало. Това не е направило впечатление на отговорниците за разпределението по език и никой не ѝ е предложил да се измести в друг език. Има и други студенти в сходна ситуация – учили са чужд език в гимназията и са го записали с университета, но вместо да продължат изучаването му от нивото, до което са достигнали, програмата ги връща назад. Университетът е преценил, че няма опасност тези студенти „да си изгубят времето“, но на други им се отказва преместване именно с този аргумент.
Така не само се обезсмисля функцията на езиковите гимназии, но и се забавя развитието по чуждия език. Единствено английският не попада в тази категория, тъй като в българските училища масово се изучава този език. Така например, ако детето ви учи в езикова гимназия с английски и испански и реши да развие двата езика във висшето си образование, ще трябва да започне изучаването на испански от нулата.
Испанският е сред най-желаните езици и много хора остават разочаровани след приема, дори и такива с близък до максималния бал. Причината вероятно е, защото групите по чужд език обикновено се състоят от 20-тина човека, като преобладават студентите от лингвистичните специалност, за сметка на онези с педагогика. „Единственият вариант да уча испански беше да е първи чужд в лингвистиката, без български, а с още един втори чужд и с такса“, уточни студентка в безплатната специалност “Педагогика на обучението по български език и чужд.”
Председателят на Национално представителство на студентските съвети Даниел Парушев също каза, че са запознати с този проблем и изтъкна, че е възможно и цялото обучение да се преподава на чужд език, но е трудно, защото не се поддържа преподавателски състав.
В университета има и специалности, в които не се предвижда изучаване на чужд език, като география, история, психология, математика. Студентите от тези направления могат да изберат изучаване на чужд език в първи курс като факултативна дисциплина. Тези дисциплини са общи за съответния факултет и обикновено лекциите по тях са веднъж седмично на блок по 4 часа. Езиците за тези дисциплини не са фиксирани – зависи какво предлагат преподавателите, но изучаването им отново започва отначало.