Проф. Андрей Захариев от Стопанската академия в Свищов е уволнен дисциплинарно заради тв интервю, което според ректора на университета доц. Марин Маринов уронва престижа на висшето училище. Това съобщи проф. Захариев пред "Сега". Новината е споделена и във фейсбук профила му.
Заповедта за дисциплинарното уволнение му е връчена на 5 ноември по време на негова лекция пред студенти. Причината е тв интервю в Канал 3 от 28 август т.г., в което проф. Захариев изразява мнение по повод скандалните местения от ректора на млади учени-финансисти в катедра "Физическо възпитание и спорт" и липсата на реакция от МОН.
"Сега" също описа случая, по който бяха задавани и няколко парламентарни питания. Става дума за различни практики в университета, които според преподаватели нямат общо с академизма - като абсурдно местене на млади учени от финансова катедра с цел овладяването й, самоволно прекратяване на конкурси, едностранна промяна на трудови договори на преподаватели и др.
В заповедта за уволнение са цитирани всички изказвания на проф. Захариев във въпросното интервю, които според ректора проф. Марин Маринов уронват престижа на университета. В нея ректорът заявява, че отчита свободата на изразяване на служителите си, но в конкретния случай става дума за внушения за практики, които не кореспондират с етичните стандарти за професията на преподавател в университета. Цитира и редица конкретни негови изказвания - за "разчистване", "наказване", "овладяване" на университета, за "натирени" и "прокудени" млади колеги, за "криминално овладяване" на катедра "Финанси и кредит" др. Според него той създава илюзия за незаконосъобразно изразходване на публични средства, както и неверни внушения за професионалното израстване на преподавателите в Стопанската академия в Свищов, които могат да отблъснат потенциални студенти.
Проф. Захариев се позовава на конституционното си право на свобода на словото и посочва, че по изложеното в интервюто са заведени сигнали пред прокуратурата, която прави производства за проверката им, вкл. със събиране на нужните доказателства. Паралелно текат и проверки от МОН, "За мен най-голямата имиджова криза за висшето училище ще настъпи, когато регулярно празните и скромно посещавани от редовни студенти аудитории станат обществено и медийно достояние", казва проф. Захариев, който ще търси правата си в съда. Той уведомява ректора, че от 50 редовни студенти на лекцията по съвместната им дисциплина "Международни финанси" на 1 октомври е присъствал само 1 студент.
В отговор на депутатските питания в НС от МОН заявиха само, че "министерството няма правото да се произнася относно законосъобразността на актовете на ректора, тъй като това попада в изключителните правомощия на българския съд".