Нарушения при провеждане на конкурси за заемане на ръководни длъжности в Техническия университет - Варна откри министерството на образованието. Това става ясно от отговор на министър проф. Галин Цоков на парламентарен въпрос на депутата Светослав Тодоров от "Възраждане".
Той пита министъра законно ли е назначена гл. ас. Красимира Павлова Георгиева за изпълняваща длъжността ръководител на катедра "Социални и правни науки", тъй като според получен от него сигнал тя не е предоставила легитимна диплома за завършена магистърска степен, освен това е нехабилитиран преподавател, което противоречи на закона за висше образование. Георгиева заема поста вече от над 3 месеца, което също нарушава закона, според който срокът за назначаване на лица на временни ръководни длъжности е до 3 месеца, се казва в сигнала.
Министър Цоков посочва, че ведомството му е изискало от ТУ-Варна информация за всички назначения за временно изпълняващи ръководни длъжности във висшето училище. От отговора на ректора става ясно, че през декември 2023 г. са проведени избори на ръководители в 7 катедри, но поради неявяване на кандидати не са били избрани техни ръководители. Затова, на основание правилника на университета, са назначени за 3 месеца временни ръководители. За временния ръководител на катедра "Социални и правни науки" Красимира Георгиева обаче са представени допълнителни споразумения към трудовия договор, от които става ясно, че срокът от 3 месеца е удължаван двукратно в противоречие със закона за висше образование.
Според представените документи г-жа Красимира Георгиева притежава диплома за висше образование, степен магистър, по специалност "Право" с професионална квалификация юрист. Тя е издадена от Юридическия факултет на ТУ-Варна, който е функционирал до март 2008 г., когато е закрит в с решение на НС. "В периода, в който се е обучавала г-жа Георгиева, висшето училище е имало право и е провеждало обучение по специалност от регулираните професии "Право", посочва министърът.
Той обаче допълва, че справка в Регистъра на академичния състав в България към Националния център за информация и документация показва, че г-жа Георгиева не е хабилитирано лице по смисъла на закона за развитие на академичния състав. С оглед на това назначаването й за временен ръководител на катедра е нарушение на закона за висше образование. "Това се отнася и до останалите назначени за временен период - гл. ас. Мелине Оник Апрахамян, гл. ас. Пламена Янкова Панайотова и гл. ас. Доника Георгиева Стоянова", казва министърът. Те са избрани за временни ръководители съответно на катедрите "Математика и физика", "Растениевъдство" и "Софтуерни и интернет технологии".
В тази връзка МОН ще изпрати препоръки до ръководството на ТУ-Варна за отстраняване на нарушенията и законосъобразно провеждане на избори за заемане на ръководни длъжности в спешен порядък, уверява проф. Цоков.
Ново питане
Тодоров е задал нов въпрос на министъра, на който все още чака отговор. В него той пита съответстват ли двата вътрешни правилника на ТУ-Варна на разпоредбите на закона за висшето образование и на закона за развитие на академичния състав - става дума за правилника за провеждане на изборни процедури и правилника за условията и реда за заемане на академични длъжности в ТУ-Варна. Повод за питането е обявен конкурс за доцент в направление социални дейности (за който ще се приложи втория правилник), решението за който е взето на катедрен съвет на катедра "Социални и правни науки", свикан от незаконно според МОН заемаща длъжността ръководител на катедрата гл. ас. Красимира Георгиева.