Столичната община въвежда уседналост при приема на деца в детските градини и ясли. По-голям шанс за прием в детско заведение ще имат малчуганите, чиито родители живеят над 3 г. в столицата. Това предвижда проект на наредба за прием на деца в общинските самостоятелни детски ясли, детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на Столична община, пуснат за обсъждане до 17-и октомври т.г. и планиран да влезе в сила от март 2021 г. С новия документ се уеднаквява и редът за прием на деца в яслите с този за прием на деца в яслените групи на детските градини, тъй като досега те се приемаха по различни наредби и правила.
"С новата наредба се въвеждат критерии за кандидатстване, свързани с промяната на постоянния/настоящия адрес на един от родителите на детето на територията на СО. Предимство ще ползват деца, чиито родители дългогодишно живеят в София. Въвеждането на тези критерии е продиктувано от значим обществен интерес, изразен от голяма част от родителите на деца, кандидатстващо за място в детските градини", посочват в мотивите си зам.-кметовете Тодор Чобанов, Дончо Барбалов, както и общинският съветник Малина Едрева.
Според сегашните правила, които действат в момента, постоянният адрес на един от родителите на територията на Столична община носи 3 т., а настоящият - 2 т. Постоянен или настоящ адрес в административния район на градината пък носи 2 точки.
Според новия проект за децата от яслите и тези от първа група в градините ще важи адреса на родителя, а за децата от втора до четвърта група в детската градина - адреса на детето (по примера на училищата). Постоянен адрес на родителя на територията на Столична община през последните над 3 г. ще носи 4 точки на дете, кандидатстващо за ясла или първа група в градина, ако не е променян от 1-3 г. - 3 точки и ако не е променян през последната 1 г. - 2 т. Настоящ адрес на един от родителите на територията на СО през последните над 3 г. ще носи 3 т., от 1-3 г. - 2 точки и през последната 1 г. - 1 т.
При кандидатстване и приемане на децата от втора до четвърта група в градината пък ще се гледа адресът на детето, като критериите и точките са същите. Постоянен адрес на детето на територията на СО, който не е променян преди датата на класиране през последните над 3 г. ще носи 4 т., ако не е променян от 1-3 г. - 3 точки и ако не е променян през последната 1 г. - 2 т. Настоящият адрес на детето ще носи 3, 2 или 1 т., в зависимост дали е променян през последните над 3 г., между 1 и 3 г. и през последната 1 г.
Постоянен или настоящ адрес на един от родителите на територията на административния район на яслата или градината ще продължи да носи 2 точки. Работещ родител, или в отпуск по отглеждане на дете, преди датата на класирането ще получава 2 т., също както и родител редовен студент към датата на класирането (ще може да се ползва само една от двете опции). Децата с хронични заболявания ще получават 3 т., като за целта ще е нужно ТЕЛК решение на детето с над 50% степен на увреждане. В една група ще може да има до 3 деца със специални образователни потребности (деца над 3 г., които имат оценка от регионален екип за подкрепа на личностното развитие), които пък ще получават по 7 т. при кандидатстване. Дете, което живее в домакинство с три и повече деца, ще получава 2 т.
ОТЗИВИ
От коментари в социалните мрежи става ясно, че уседналостта общо взето се подкрепя от родители, тъй като от новия проект е премахната тежестта за района, която се даваше в предишния проект на СО. "Така човек може да си смени района или квартала в столицата, без това да се отрази на класирането на детето му", коментира Люси Стаменова от инициативата За качествена и иновативна образователна система коментира пред "Сега".
Масово възмущение във фейсбук обаче се заформя от това, че се премахва точката, която сега получаваха децата, които са посещавали детска ясла - частна или общинска. (така те получаваха компенсация за това, че не биват приемани директно в градина за разлика от децата от яслените групи в детските градини, които автоматично отиват в съответната градина). "К5 (точка от ясла) - отпада в проекта, въобще не виждам нищо за нея и гратисен период, а иначе СДЯ (самостоятелна детска ясла - бел.ред) са включени в наредбата. Що за кретения!? Няма и дума за мотиви да отпадне! Да не мислят, че ще мине незабелязано. Иначе мотивът е "уеднаквяване"", ядосва се родител. Люси Стаменова също е на мнение, че по този начин не се постига равнопоставеност между децата от самостоятелните ясли и тези от яслените групи в детсктие градини, напротив - първите ще бъдат ощетени. Според нея не е сполучлив и текстът, според който на първото текущо класиране през август свободните места за децата със специални потребности ще се прехвърлят към общата опашка. "Досега можеха да се прехвърлят част от местата, а не всички, както се подразбира от новите предложени текстове", казва тя, поради което и от организацията ще предложат текстът да се прецизира.
"На прима виста: - прецакват всички родители, които с триста зора са капарирали вече място в частна СДЯ - прецакват родителите, които са избрали СДЯ пред ДГ с яслени групи; - децата с хронични заболявания - какво е 50% увреждане? 40% явно е малко?; - това с уседналостта е такава каша, че и с 15 г. опит като адвокат не мога да вдяна, и до последно родители ще питат и ще се объркват с така написан текст", казва и друг родител. Майки и бащи обръщат внимание и на това, че занапред ще се ползва само един от трите критерия - брат или сестра, посещаващи яслата или градината, когато двете деца ще посещават едновременно детското заведение (1 т.), деца близнаци (1 т.) или деца, родени с разлика до 2 г. (1 т.).