Над 800 000 лв. ще получат през тази учебна година детските градини за иновации по национална програма "Хубаво е в детската градина". С решение на министъра на образованието проф. Галин Цоков бюджетът на програмата е увеличен двойно, за да се подкрепят повече детски градини, съобщиха от МОН.
Средствата по програмата са за създаване на творческа и интерактивна среда, която да подкрепя социално-емоционалното развитие на децата чрез дейности по рисуване, музика и физическо, иновативни практики и насърчаване на двигателната им активност, като ще се финансират и регионални и национални форуми по предучилищно образование. През тази година в нея ще бъдат обхванати над 20 000 деца от 206 детски градини, в които работят 1277 учители.
Програмата се изпълнява за втора поредна година, като интересът към нея от детските градини се увеличава все повече. По тази причина и бюджетът е завишен и към одобрените от правителството 400 хил. лв. се осигуряват от бюджета на МОН още толкова, за да се обхванат повече проекти и да се насърчи интереса за иновации в предучилищното образование, посочват от МОН.
Новината първоначално зарадва някои детски градини, подали своите проекти и некласирани през август поради изчерпване на ресурса на програмата, а не поради някакви нередности с проектите. Те се надяваха с двойно увеличения ресурс сега да бъдат класирани. От сайта на МОН обаче се вижда, че списъкът с класираните градини през август е същият като този и от вчера.
Проверка на "Сега" показа, че през август МОН е класирало 209 проекта на детски градини, всеки от които е получил 20 точки и е одобрен да вземе максимум до 4 хил. лв., като общо цялата сума излиза около 800 хил. лв. - двойно повече, отколкото е бюджетът на програмата. Затова и вероятно единственият изход на МОН е бил парите да се увеличат двойно. Това развитие на нещата обаче поставя под въпрос самите правила по програмата и критериите за кандидатстване и одобряване. "Хубаво е в детската градина" е сред малкото програми, подадените за която проекти се одобряват не централно от МОН, а от РУО-тата по места.
УЯЗВИМИ
Общините получават допълнително 12 млн. лв. от централния бюджет за издръжка на паралелки за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и специалности, за които се очаква недостиг от специалисти на пазара на труда през учебната 2022/2023 г., реши вчера МС. С тези средства ще се допълни издръжката на обучението на 11 433 ученици от 245 училища.
СПОРТНИ ПЛОЩАДКИ
Нова програма ще финансира с 5 млн. лв. изграждането и ремонта на спортни площадки в училищата, реши още правителството. По нея средства ще има както за изграждане на нови спортни площадки (10 млн. лв. за 72 училища), така и за основен ремонт на съществуващи такива (4.9 млн. лв. за 60 училища). Новата програма ще надгради действащата програма, по която са отпуснати 15 000 000 лв. за изграждане на нови и ремонт на съществуващи спортни площадки на 132 училища.