Медия без
политическа реклама

СУ въвежда 28-дневна карантина за болни от Ковид-19

Университетът отменя всички масови мероприятия до края на 2020 и подготвя онлайн курсове в случай на внезапно преминаване към е-обучение

Илияна Кирилова

Софийският университет въвежда драконовски противоепидемични мерки заради коронавируса - затваря достъпа до сградата за посетители, отменя всички масови мероприятия, въвежда маски не само за студенти, но и за преподаватели, кандидат-висшистите ще стоят през един в аудиториите и т.н. Освен това смята да карантинира заразените с КОВИД-19 студенти, преподаватели или служители за цели 28 дни - двойно повече от официално установеното у нас - 14 дни. Това предвижда заповед на ректора проф. Анастас Герджиков, публикувана на сайта на 16 септември т.г.

Според нея всички преподаватели, студенти и служители ще са длъжни да носят маски в общите закрити части на учебните сгради, общежитията и библиотеките. При присъствено обучение маски ще се носят и по време на час, освен от преподавател или студент, който говори в момента.

Откриването на академичната година ще се проведе присъствено само за студентите от първи курс на 1-ви октомври от 10 ч. в Университетската ботаническа градина - София. Срещите със студентите от първи курс по звена могат да се организират и онлайн по решение на ръководителя на звеното.

Деканите на факултети следва да определят (въз основа на решения на факултетния или на деканския съвет) начина на провеждане на учебните занятия през зимния семестър на учебната 2020/2021 г. При присъствено обучение трябва да има дистанция от 1.5 м. между студентите в аудиториите, като през място следва да бъдат поставени табели, указващи, че сядането е позволено през едно място. "При влизане в аудиториите студентите трябва да заемат местата отзад напред, а в края на учебния час първи да излизат седящите най-близо да вратата", пояснява заповедта. 

Учебните зали ще се дезинфекцират освен в края на деня и поне веднъж на ден между часовете. За целта деканските ръководства заедно с управителите на сгради да изготвят график за почистването през деня, така че да не се нарушава учебният процес. Аудиториите, лабораториите и всички помещения, които се ползват от преподавателите и студентите следва да се проветряват по време на всяка почивка между часовете. В случай на необходимост събота и неделя могат да бъдат включени като учебни дни.

Въпреки избрания начин на провеждане на занятията проф. Герджиков препоръчва на деканите да подготвят онлайн курс, за да имат достъп до курса студентите под карантина, с хронични заболявания и от рискови групи и заради опасността от внезапно преминаване към онлайн обучение.

При поява на симптоми на остри респираторни болести (повишена температура, кашлица, хрема и други) у преподаватели, студенти или служители лицето със симптоми ще се освобождава от работа/занятия и ще напуска незабавно сградата на Университета. Потвърдените случаи на COVID-19 (заразоносители/асимптоматични лица и лица с клинични оплаквания) подлежат на задължителна изолация и лечение в домашни условия за период от 28 дни от датата на потвърдителното лабораторно изследване. Изолацията ще се преустановява след изтичане на 28-дневната задължителна карантина и при получаване на един отрицателен резултат от проведено изследване за COVID-19.

До края на годината проф. Герджиков забранява достъпа на външни посетители до учебните сгради на Софийския университет. Комуникацията със служителите следва да се осъществява по телефон и/или електронна поща. В случай на неотложна необходимост външни лица ще бъдат допускани до сградите на Университета, след като служителят от охраната получи потвърждение по телефон от съответния служител/преподавател.

Забраняват се също така до 31-ви декември масови мероприятия в СУ като конференции, дискусии, публични лекции, представления, концерти и други културни събития, спортни прояви, промоции за връчване на дипломи, комисии и работни групи и др. Събитията, които не могат да бъдат отложени или е невъзможно да не бъдат проведени, се провеждат след писмено съгласуване с ректорското ръководство на открито или при заетост на местата до 30% от общия капацитет. Лица в карантинен период или със симптоми на остри заразни и респираторни заболявания (повишена температура, кашлица, затруднено дишане и други) няма да бъдат допускани в СУ. Разрешено е ползването на студентските столове, кафетата и ресторантите на територията на Университета при спазване на здравните изисквания.

Администрацията на СУ би следвало да възстанови присъствената си работа, но ако в работното помещение не могат да се осигурят поне 4 кв. м. на човек, то може да се установи работно време с променливи граници или работа на смени, а част от служителите да работят дитанционно. "Несъществени контакти на работните места да бъдат ограничени", пише в заповедта на ректора. При присъствена работа началниците на отдели и сектори трябва да пазят дистанция най-малко от 1.5 м. между служителите и посетителите.

 

Какво още предвижда заповедта?

- Занятията по физическо възпитание и спорт се провеждат присъствено при спазване на противоепидемичните мерки. Студентите с хронични заболявания и от рискови групи ще бъдат освободени от практически занимания и ще им се предложи онлайн обучение от Центъра по кинезитерапия. На студентите, които са ограничени поради епидемичната ситуация (заразени, под карантина, грижат се за близък, не могат да пътуват и т. н.) и не могат да посещават занятия, ще бъде осигурен достъп до онлайн упражнения за тренировки в домашни условия и теоретична подготовка. Ако ситуацията наложи преминаване към смесено обучение, практически занимания ще се провеждат само със студенти от първи курс, а обучението ще се провежда в блокове с намален брой студенти според спецификата на вида спорт.

- Всички учебни практики и хоспитирането да бъдат проведени присъствено, а в случаите, за които това не е възможно, да бъдат проведени онлайн или отложени. В случай на отлагане, тези дисциплини да не се взимат предвид като неположени за завършването на учебната година и да не се включват при изчисляването на общия успех за стипендия.

- Неположените успешно изпити по дисциплините от летния семестър да не се взимат предвид като неположени за завършването на учебната година, с изключение на специалностите „Медицина“, „Медицинска сестра“ и „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“ и всички специалности на Факултета по математика и информатика.

- Държавните изпити и защитите на дипломни работи да се проведат присъствено, а ако това не е възможно - чрез дистанционни средства (държавните изпити – в платформата Мудъл, а защитите на дипломни работи – в публично достъпни среди).

- До 31.12.2020 г. достъп до Централна университетска библиотека и филиалните библиотеки ще имат само преподаватели, докторанти, студенти и служители на СУ. Достъпът за преподаватели, докторанти и студенти от други висши училища и научни организации може да бъде даван по изключение с разрешение на ректора или директора на Университетска библиотека. Всички читални ще работят с капацитет 30% от работните места, като се осигури дистанция от минимум 1.5 м. между читателите. Ще се допускат само читатели с маски, като при влизане всички читатели задължително дезинфекцират ръцете си.

- Разрешава се командироването и пътуванията на академичния състав, служителите от администрацията и студентите в чужбина, както и пътуванията с цел мобилност или стаж по програма Еразъм+. Всички членове на академичния състав, служители от администрацията и студенти, както и чуждестранните преподаватели, изследователи и студенти, които пристигат с начална точка на отпътуване от трети страни извън ЕС, трябва да представят документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19. Лицата, които не представят такъв документ, се задължават да се подложат на 14-дневен карантинен период.

 

 

 

 

Ключови думи:

Софийски университет

Още по темата