Медия без
политическа реклама

За първи път жена оглави БАН

Член-кор. Евелина Славчева е първата жена председател на БАН в 155-годишната история на научната институция

02 Дек. 2024
Евелина Славчева
EPA/BGNES
Евелина Славчева

За първи път Българската академия на науките ще бъде водена от жена. Член-кореспондент Евелина Славчева беше избрана днес за председател на Българската академия на науките (БАН) от Общото събрание на научната институция, предаде БТА.

Тя бе избрана с 81 гласа, а за другия кандидат - микробиолога акад. Христо Найденски, бяха подадени 19 гласа. Член-кореспондент Евелина Славчева е първата жена председател на БАН в 155-годишната история на научната институция.

Мандатът на сегашния председател на БАН акад. Юлиан Ревалски изтича на 7 декември 2024 г. За първия си мандат акад. Ревалски беше избран от Общото събрание на БАН на 1 декември 2016 г. На 30 ноември 2020 г. той беше преизбран за втори мандат. 

"Моят основен принцип е приемственост и модерност", каза чл.-кор. Славчева. Успешното по-нататъшно развитие на Българската академия на науките в полза на обществото и държавата изисква както посветеност на научното поприще от страна на хилядите нейни учени и служители, така и едно модерно и гъвкаво управление, съобразено със съвременните потребности и предизвикателства, отбелязва чл.-кор. Славчева в програмата си за управление и развитие на БАН.

Областите на научен интерес на чл.-кор. Славчева са електрохимично материалознание, корозия и защита от корозия, електрохимична сензорика и  електрохимично функционално стимулиране. Чл.-кор. Евелина Славчева е била два мандата председател на Обшото събрание на БАН. Била е директор на Института по електрохимия и енергийни системи на БАН (ИЕЕС). Основател и ръководител на секция „Водородни системи с полимерен електролит” в ИEЕС и ръководител на 23 научно-изследователски проекта.

Основните й приоритети са свързани с фундаменталните научни изследвания, както и социалните и обществените науки. Тя акцентира и на ефективната научно-приложна дейност и създаването на иновации в индустрията, енергетиката, цифровите технологии и изкуствения интелект, транспорта, екологията и природните ресурси, биомедицината и биотехнологиите, и в други сфери на обществено-икономическия живот. Друг нейн приоритет е свързан с взаимодействието с бизнеса за развитие на иновативни разработки на технологично ниво до степен на готовност за реализация и внедряване.

Акад. Христо Найденски е ръководител на Департамента по инфекциозна микробиология и на Лабораторията по бактериална вирулентност, резистентност и нови антимикробни агенти в Института по микробиология. Директор е на института от 2012 до 2020 г. Ръководител е на различни български и международни научни и приложни проекти. Акад. Найденски е автор на 224 публикации в научни списания, на статии в сборници, на глави от книги и на учебници. Участва в патент за изобретение и в полезен модел.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата