Медия без
политическа реклама

12 държави готвят възмездие за йеменските хути

Нападенията срещу търговски кораби в Червено море ще доведат до тежки последствия за провокаторите

04 Яну. 2024
Бунтовник от групировката на хутите седи на лодка на фона на пленения кораб "Галакси лидър"
ЕПА/БГНЕС
Бунтовник от групировката на хутите седи на лодка на фона на пленения кораб "Галакси лидър"

САЩ, Обединеното кралство и десет други държави предупредиха бунтовниците в Йемен, че ще понесат тежки последствия, ако продължат да атакуват търговското корабоплаване в Червено море. В съвместно изявление групата от предимно западни държави призова за незабавно прекратяване на нападенията, предаде Би Би Си.

Подкрепяните от Иран бунтовници хути са атакували от ноември търговски кораби в Червено море повече от 20 пъти. Използвали са ракети, дроновеи, катери и хеликоптери.

Те твърдят - често невярно - че корабите са свързани с Израел.

Американските и британските военни кораби в региона са прихванали някои ракети, но не са атакували цели в самия Йемен. Това може би ще се промени.

Групата от 12 държави - Австралия, Бахрейн, Белгия, Канада, Дания, Германия, Италия, Япония, Нидерландия, Нова Зеландия, Обединеното кралство и САЩ - отправи официално предупреждение към хутите.

Продължаващите нападения в Червено море бяха определени като "незаконни, неприемливи и сериозно дестабилизиращи", лишени от всякакво "законно оправдание за умишлено насочване към граждански морски и военноморски съдове".

12-те държави заявиха, че ако групировката продължи да атакува корабоплаването, ще "понесе последствията". Това се тълкува като заплаха за военни действия срещу цели в Йемен, включително местата, където се съхраняват и изстрелват ракети.

Съюзниците призоваха за "незабавно прекратяване" на нападенията, които според тях представляват "пряка заплаха за свободата на корабоплаването" в динамичния воден път, през който преминават почти 15% от световната търговия.

Опасенията са, че цените на горивата ще се повишат, а веригите за доставки ще бъдат нарушени.

Международната камара на корабоплаването (International Chamber of Shipping) твърди, че 20% от световните контейнеровози избягват Червено море и вместо това заобикалят чак  около Южна Африка.

В Съвета за сигурност на ООН нападенията на хутите бяха единодушно осъдени в сряда вечерта. Посланикът на САЩ в ООН по въпросите на управлението и реформите Крис Лу заяви, че нападенията имат "сериозни последици за морската сигурност, международното корабоплаване и търговията". Той добави, че ролята на Иран е "в основата на проблема". "Иран отдавна подстрекава нападения от страна на хутите", каза той.

Иран отрича да е подкрепял ударите. Въпреки това не е ясно как може да реагира, ако западните въздушни удари започнат срещу йеменските му съюзници.

Хутите се насочват към кораби, пътуващи през протока Баб ел Мандаб, известен още като Вратата на сълзите, който е широк 32 км и е опасен за навигация.

Бунтовната група произхожда от подсекта на шиитското мюсюлманско малцинство в страната - заидите. Името им идва от основателя на движението Хюсеин ал Хути.

От 2014 г. те водят гражданска война срещу правителството на Йемен и контролират както столицата Сана, така и северната част на страната, а също и крайбрежието на Червено море.

Правителството е подкрепяно срещу хутите от коалиция от арабски държави, водена от Саудитска Арабия и ОАЕ.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

хути

Още по темата