Медия без
политическа реклама

150 000 души протестираха в Берлин срещу крайната десница

Канцлерът Олаф Шолц обяви демонстрациите за "силен знак в полза на демокрацията и Конституцията"

03 Февр. 2024
"Долу ръцете от демокрацията" беше един от лозунгите на протеста.
ЕПА/БГНЕС
"Долу ръцете от демокрацията" беше един от лозунгите на протеста.

Около 150 000 души днес се включиха в протести по улиците на Берлин в рамките на общонационалните демонстрации срещу крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), които продължават вече четвърта седмица, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Демонстрации имаше и в други германски градове като Дрезден и Хановер.

"Много граждани се събират в малки и големи градове из цялата страна, за да демонстрират срещу забравата, ненавистта и езика на омразата", написа федералният канцлер Олаф Шолц в социалната мрежа "Екс". Той допълни, че протестите са "силен знак в полза на демокрацията и Конституцията".

Успехът на АзГ предизвика загриженост сред традиционните германски партии. Те се страхуват, че през септември могат да загубят местните избори в три провинции, въпреки че резултатите от последните анкети показват лек спад в подкрепата за крайнодясното движение.

Якоб Шпрингфелд от неправителствената организация "Мрежа за солидарност" заяви, че е шокиран, че толкова дълго време в Германия не е имало масови демонстрации срещу крайната десница, въпреки че АзГ вече е имала успехи в множество малки общности. "Сега обаче има сътресение… Това ми дава надежда", каза Шпрингфелд.

Според проучване на общественото мнение на агенция "Форса", чиито резултати бяха публикувани по-рано тази седмица, от средата на юли досега подкрепата за АзГ е паднала под 20%, а анкетираните посочват общонационалните протести срещу крайната десница като най-важния въпрос, който ги вълнува. Според анкетата АзГ остава на второ място след консервативните опозиционни партии Християндемократически съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС), които получават подкрепа от 32%, а Германската социалдемократическа партия на Шолц се класира на трето място с 15 процента.

Протестите започнаха, след като миналия месец се появи информация, че двама високопоставени членове на АзГ са участвали в среща, на която са били обсъждани планове за масова депортация на чужденци. АзГ отрече въпросното предложение да представлява част от партийната ѝ политика.

Тино Крупала, съпредседател на крайнодясното движение, заяви пред германското радио, че макар и да е "законно да се излиза на улицата", демонстрантите не трябва да се оставят да отклоняват вниманието им от същинските проблеми на страната.

СЪЩНОСТТА НА ПРОТЕСТА

Над милион и половина подписи е събрала петиция в Германия, с която се иска орязването на гражданските права на Бьорн Хьоке, председател на АзГ в източногерманската провинция Тюрингия, разказва БНР. Хьоке е известен като един от най-харизматичните и знакови лидери на крайната десница във ФРГ. Петицията призовава Бундестага да се обърне към Върховния съд с искане Хьоке да бъде лишен от правото да гласува и да заема изборни длъжности.

Конституцията позволява екстремисти, които застрашават демократичните ценности и институциите на страната, да бъдат лишавани от основни права в случай на "злоупотреби срещу свободния демократичен ред". Местният клон на АзГ в Тюрингия не само има репутацията на изключително радикална структура, а вече дори се намира под наблюдението на Службата за вътрешна сигурност.

В същото време сила набира и друга разпалена дискусия - дали АзГ трябва да бъде забранена. "Ще дойде момент, когато тази партия ще стане прекалено силна, за да бъде спряна", предупреждава юристът Хендрик Кремер от Института за човешки права в Берлин.

"Германският конституционен съд е изработил конкретни критерии - какви цели преследва дадена партия, следва ли ги, и представлява ли заплаха за демократичния ред в страната. За мен АзГ изпълнява и трите основни критерия. Тази партия работи срещу свободната демократична държава, следва свой план за постигане на тази цел, партнира си с други екстремистки организации, и особено голямата подкрепа, която има тази партия, я превръщат в заплаха за демокрацията в Германия", заявява Кремер пред БНР.

"В своите официални документи АзГ е много внимателна във формулировката. Там няма да намерите думата "раса". Но расистките идеи на тази партия се крият зад думи като "култура" - хора, които не принадлежат към германската култура, трябва да бъдат изгонени от страната. Няма никакво съмнение, че партията иска да превърне Германия в хомогенна общност по примера на националсоциалистическата идеология", аргументира се юристът.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата