Лидери на политически групи, представляващи над 70% от депутатите на Европейския парламент, призоваха Европейската комисия да отхвърли искането на Унгария за повече средства за възстановяване на ЕСь съобщи базираното в Брюксел електронно издание EURACTIV.bg. Будапеща се надява да получи достъп до 20 милиарда евро от фонда за възстановяване след пандемията на фона на продължаващия спор с Брюксел относно върховенството на закона, демократичните свободи и недискриминацията.
В съвместно писмо от понеделник (24 април) на всички политически групи, с изключение на Европейските консерватори и реформистите, евродепутатите призоваха изпълнителната власт на ЕС да блокира средствата за Будапеща. „Според нас е невъзможно да се даде положителна оценка на първото искане за плащане съгласно Плана за възстановяване и устойчивост“, завършва писмото. Писмото е подписано от десноцентристката Европейска народна партия, групата на социалистите и демократите, либералите от „Обнови Европа“, Зелените и Левицата.
Заради спора с Брюксел унгарските депутати забавиха гласуването за одобряване на присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО и финансовата помощ за Украйна.
Полша и Унгария, които са въвлечени в продължителни съдебни спорове с ЕС, са държавите от ЕС, които най-бавно получават достъп до заеми и безвъзмездни средства, предназначени за стимулиране на техните икономики в рамките на фонда на блока за възстановяване на устойчивост от 750 милиарда евро.
Въпреки това в писмото си евродепутатите посочват поредица от наскоро приети национални закони в Унгария, които според тях ще допринесат за „влошаване на върховенството на закона, основните права и демокрацията“.
Те посочват проектозакона за образованието, известен като Закона за статута, който „би ограничил драстично основните права на учителите, тяхната свобода на изразяване, което изключително силно ще намали професионалната им автономия и драстично ще ограничи трудовите им права, включително правото им на стачка .”
Евродепутатите също така посочиха проектозакон, приет от унгарските депутати, но блокиран от президента Каталин Новак, който би позволил на гражданите да съобщават анонимно за дейности, които противоречат на унгарския начин на живот, включително дейности, нарушаващи „конституционно признатата роля на брака и семейството”. Ветото все още може да бъде отхвърлено, но е рядкост президентът да се противопостави на правителството толкова открито.