Унгарската разузнавателна агенция е шпионирала служители на ЕС, посещаващи страната, като е претърсвала хотелските им стаи и е записвала телефонните им разговори.
Това се твърди в съвместно разследване на Direkt36 и De Tijd . То е установило, че Информационната служба на Унгария (IH) в Будапеща, еквивалент на ЦРУ, е била насочена проучване на следователи от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), която в един момент е проучвала унгарска компания, собственост зетя на на премиера Виктор Орбан - Ищван Тиборч.
Докладът на унгарския разследващ медиен център Direkt36 и на белгийския вестник De Tijdr цитира примери от периода 2015-2017 г., в които служители на ЕС, работещи за OLAF, са били физически проследявани по време на пътувания с кола и телефоните им са били подслушвани. В доклада се добавя, че обичайна практика на унгарската шпионска агенция е да се претърсват хотелските стаи на гостуващите делегации на ЕС и да се изтегля информация от техните лаптопи.
Пред "Политико" Берталан Хаваши, пресшеф на кабинета на Орбан, каза: „Ние не се занимаваме с фалшиви новини.“
Будапеща отдавна е обвинявана в хакване на телефоните на журналисти, активисти и опозиционери, като през 2021 г. унгарски депутат призна, че правителството е закупило израелски шпионски софтуер. По-рано тази година евродепутат, критикуващ Унгария, също беше обект на кибератака.
Към момента от OLAF не са коментирали.