Медия без
политическа реклама

30 дни без влизане в ЕС, предложи Урсула фон дер Лайен

Еврокомисията издаде насоки, които не предвиждат затваряне на границите

16 Март 2020Обновена
EPA

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен иска Европейският съюз да въведе 30-дневна забрана за хората да влизат в блока, освен ако пътуването им е от съществено значение, в опит да ограничи разпространението на новия коронавирус. "Колкото по-малко пътуват, толкова повече можем да сдържаме вируса. Затова ... предлагам на държавните и правителствените ръководители да въведат временно ограничение за несъщественото пътуване до Европейския съюз", каза Фон дер Лайен чрез видеоконференция в навечерието на срещата на върха на ЕС. 

Фон дер Лайен каза, че хората с дългосрочно пребиваване в ЕС или членове на семейството на европейски граждани, плюс дипломати, лекари и здравни работници биха могли да бъдат освободени от забраната. Транспортните работници също биха могли да бъдат освободени, за да помогнат за поддържане на движението на стоките.

Европейските държави планират забрана за влизане в Шенгенската зона за пътуване без паспорт в най-радикалния отговор досега на ескалиращата пандемия на коронавируса на континента.

Длъжностните лица на ЕС все още финализират решението, което идва след рязко покачване на случаите на зараза в Европа, предизвикало вълна от едностранни решения на държавите членки, но не запечата границите им. Планът на Европейската комисия все още ще трябва да бъде подписан от националните лидери, докато служителите подчертаха, че подробностите остават в процес на обсъждане и могат да се променят преди обявяването.

Забраната е насочена към несъществено пътуване до Шенгенското пространство, за да се ограничи разпространението на коронавируса в цяла Европа, заявиха служители. Страните от Шенген включват 22 членове на ЕС, както и Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн. Петте държави от ЕС, които не са в Шенген - Ирландия, Кипър, Хърватия, Румъния и България, могат да бъдат поканени да прилагат ограниченията, заявиха служители.

Положението с Великобритания - която е в преходен период след развода с ЕС през януари - не е ясно.

Дипломати заявиха, че мярката е обсъдена по телефона тази сутрин между френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Ангела Меркел и ръководителите на Европейската комисия и Съвета на ЕС.

По време на разговора Макрон атакува националните действия за затваряне на границите и призова за европейски отговор.

 

НАСОКИ ОТ ТАЗИ СУТРИН

На днешния видеоконферентен Съвет на ЕС на министрите на здравеопазването и на вътрешните работи ЕК представи насоки за граничните мерки с цел защита на здравето и запазване на транспортните връзки между държавите.

Хората, идентифицирани като изложени на риск от разпространение на COVID-19, трябва да имат достъп до подходящи здравни грижи или в страната на пристигане, или в страната на отпътуване, и това трябва да бъде координирано между двете държави, се казва в насоките.

Възможно е всички влизащи на националната територия да бъдат подлагани на здравни проверки без официално въвеждане на вътрешен граничен контрол. Разликата между нормалните здравни проверки и граничния контрол е възможността да се откаже влизането на отделни лица. Хората, които са болни, не трябва да бъдат връщани, а да им се предоставя достъп до здравни грижи.

Държавите-членки могат да въведат отново контрол на вътрешните граници поради причини на обществената политика, която в изключително критични ситуации може да включва общественото здраве. Такива гранични проверки трябва да бъдат правени така, че да се предотврати появата на големи събирания (например опашки), които рискуват да увеличат разпространението на вируса. Държавите-членки трябва да се разберат да извършват здравен контрол само от едната страна на границата.

Всички гранични проверки трябва да се прилагат пропорционално и при надлежно внимание към здравето на хората. Държавите-членки трябва винаги да допускат собствените си граждани и жители и да улесняват транзита на други граждани на ЕС и жители, които се завръщат у дома. Те обаче могат да предприемат мерки като изискване за самоизолация (доброволна карантина), ако налагат същите изисквания на собствените си граждани.

Свободното движение на стоки е от решаващо значение за поддържане на наличността на стоките, продължава документът. Това е особено важно за стоки от първа необходимост, като хранителни доставки, включително добитък, жизненоважно медицинско и защитно оборудване и консумативи. По-общо мерките за контрол не трябва да причиняват сериозно прекъсване на веригите за доставки, основните услуги от общ интерес и на националните икономики и на икономиката на ЕС като цяло. Държавите-членки следва да определят приоритетни ленти за превоз на товари (например чрез „зелени ленти“).

В същото време безопасното движение за транспортните работници, включително шофьорите на камиони и влакове, пилотите и екипажите, е ключов фактор за осигуряване на адекватно движение на стоки.

Не трябва да се въвеждат допълнителни сертификати за стоки, които законно се движат в рамките на единния пазар на ЕС. Според Европейския орган за безопасност на храните няма доказателства, че храната е източник или преносител на COVID-19.

 

Ключови думи:

ЕС, карантина, пътувания, ЕК

Още по темата