В азиатските страни в четвъртък се провеждат възпоменателни церемонии в памет на жертвите на разрушителното цунами от 2004 година, предизвикано от земетресение в Индийския океан и превърнало се в едно от най-мащабните природни бедствия в историята, съобщава БиБиСи.
Цунамито практически опустоши крайбрежните райони на няколко държави и доведе до гибелта на най-малко 226 хиляди души, включително чуждестранни туристи, които бяха отишли по азиатските плажове за коледните празници.
Земетресението с магнитуд 9,1 стана рано сутринта на 26 декември в Индийския океан, недалеч от индонезийския остров Суматра. Малко след това вълните, достигащи десетки метри, връхлетяха бреговете.
Най-тежко пострадаха Индонезия, както и Индия, Шри Ланка, Бангладеш, Мианмар, Тайланд и Малайзия. Вълните достигнаха и бреговете на африканските държави – Кения, Сомалия и Южна Африка, а последиците от земетресението се усещаха на хиляди километри в продължение на дни.
В Индонезия вследствие на цунамито загинаха над 160 хиляди души, повечето от които в провинция Ачех на остров Суматра, която първа бе ударена от стихията.
В джамия в центъра на град Банда Ачех, една от малкото оцелели сгради, в четвъртък сутринта прозвуча сирена за минута мълчание в памет на загиналите.
„Мислех, че това е краят на света“, каза пред AFP 54-годишен учител, присъствал на церемонията. „В неделната сутрин, когато цялото ни семейство беше заедно, внезапно настъпи катастрофата и всичко изчезна. Не мога да опиша това с думи.“
Мнозина днес се стекоха на масовия гроб в село Уле Лхеуе, където са положени тленните останки на над 14 000 неидентифицирани и непотърсени жертви на цунамито. Това е един от няколкото масови гроба в Банда Ачех – столицата на най-северната провинция на Индонезия.
В Шри Ланка, където загинаха над 35 хиляди души, днес има церемония с участието на роднини на пътниците от влака, който по време на цунамито преминаваше по крайбрежието и беше практически унищожен. В резултат на удара на стихията част от вагоните бяха отхвърлени от вълната на десетки метри, а други бяха отнесени в океана. В препълнения влак загинаха най-малко хиляда пътници – това е най-голямата железопътна катастрофа в историята.
В Тайланд, където стихията отне живота на няколко хиляди чуждестранни туристи, също се състоя възпоменателна церемония, която се проведе в провинция Пханга, близо до остров Пукет. Роднини на загинали туристи също отбелязаха тъжната годишнина:
Там бе открита и изложба и се състоя прожекция на документален филм, имаше изказвания на представители на правителството и ООН, които обясниха мерките за реагиране при природни бедствия, пише AFP. Цунамито отне живота на повече от 8000 души в Тайланд, като много от тях все още са в неизвестност, а близо 400 тела остават неидентифицирани и непотърсени
Цунамито беше пълна изненада за жителите на крайбрежните райони, тъй като по онова време не съществуваше централизирана система за предупреждение и оповестяване за предстоящо бедствие.
След цунамито беше създадена система за ранно предупреждение, а властите в региона разработиха нови протоколи за безопасност и определиха реда за действия в кризисни ситуации. Около 1,7 милиона души бяха разселени, предимно в четирите най-засегнати държави: Индонезия, Шри Ланка, Индия и Тайланд.
Редица държави и организации предоставиха значителни средства за подпомагане на възстановяването на региона.