Медия без
политическа реклама

Байдън атакува Тръмп с изненадваща енергия

Речта за състоянието на Съюза показа готовност на президента да защити поста си на изборите през ноември

08 Март 2024
Байдън се бе постарал да се представи в отлична форма в най-важната си реч за годината
ЕПА/БГНЕС
Байдън се бе постарал да се представи в отлична форма в най-важната си реч за годината

В речта си "За състоянието на Съюза" президентът Джо Байдън нападна с изненадваща острота бившия президент Доналд Тръмп, че се е кланял на Русия, не се е интересувал от пандемията с ковид-19 и е потулил нападението в Капитолия от 6 януари, предадоха световните агенции, цитирани от БГНЕС. Като изложи аргументите за преизбирането си през 2024 г. той започна изказването си пред Камарата на представителите и Сената с директна критика към Тръмп за коментарите, в които приканва руския президент Владимир Путин да нахлуе в други държави от НАТО, щом не харчат повече за отбрана.

"Сега моят предшественик, бивш президент републиканец, казва на Путин, цитирам: "Правете каквото искате", каза Байдън. "Смятам, че това е възмутително, опасно и неприемливо."

Байдън, който настоява Конгресът да предостави допълнително финансиране на Украйна за войната ѝ с Русия, също имаше послание към Путин: "Няма да си тръгнем", каза той.

Пред рядко голяма телевизионна аудитория от милиони американци Байдън разсея с мощни атаки упреците, че поради възрастта си ще е неспособен да издържи и втори мандат.

Той обвини Тръмп и републиканците, че се опитват да пренапишат историята за бунта в Капитолия на 6 януари 2021 г. от поддръжници на бившия президент, които искаха да провалят победата на Байдън през 2020 г.

"Моят предшественик и някои от вас тук се опитват да погребат истината за 6 януари. Аз няма да го направя", каза Байдън, което бе сигнал, че ще наблегне на въпроса по време на кампанията си за преизбиране. "Не можеш да обичаш страната си само когато печелиш".

Той също така упрекна републиканците, че се опитват да отменят разпоредбите за здравеопазване в рамките на Закона за достъпното здравеопазване, известен още като "ОбамаКеър", и че увеличават дефицита, и ги порица, че са взели пари от законодателството, на което са се противопоставили.

Страдащ от нисък рейтинг, Байдън се сблъсква с недоволството на левите среди в партията си относно подкрепата му за Израел във войната му срещу "Хамас" и на републиканците относно позицията му по въпросите на имиграцията, но настроението сред демократите в залата беше възторжено. Те посрещнаха Байдън с викове и аплодисменти, което го накара да се пошегува, че трябва да си тръгне още преди да е започнал.

Междувременно Тръмп изпращаше постоянен поток от съобщения, в които обругаваше Байдън на своята социална платформа Truth Social ("Истината"). "Той изглежда толкова ядосан, когато говори, което е черта на хората, които знаят, че губят" - написа Тръмп. "Гневът и виковете не са полезни за обединяването на страната ни!"

Проучванията на общественото мнение показват, че Байдън (81 г.) и Тръмп (77 г.) са с близки резултати в надпреварата. Повечето американски гласоподаватели не са ентусиазирани за реванша, след като Байдън победи Тръмп преди четири години.

Тръмп, който е изправен пред множество криминални обвинения, докато се бори за преизбиране, заяви, че планира да накаже политическите си врагове и да депортира милиони мигранти, ако спечели втори мандат в Белия дом. Представителят на републиканците Трой Нелс носеше тениска с лика на Тръмп и думите "Никога не се предавай".

Речта може да се окаже най-голямата сцена на президента демократ, за да достигне до избирателите, които се колебаят дали да гласуват за него, да изберат ли Тръмп, или да не участват в изборите. Ники Хейли, последната останала съперница на Тръмп за президентската номинация на партията му, се отказа от състезанието.

Байдън подчерта подкрепата си за правото на аборт и обеща да го превърне в закон на страната, ако американците гласуват за достатъчно демократични законодатели, които да направят това.

Той също така се стремеше да подобри репутацията си относно силата на американската икономика и поднови стремежа си да накара богатите американци и корпорации да плащат повече данъци, като представи предложения, включващи по-високи минимални данъци за компаниите и американците с богатство над 100 млн. долара.

Подобна данъчна реформа е малко вероятно да бъде приета, освен ако демократите не спечелят силно мнозинство в двете камари на Конгреса на вота през ноември, което не се очаква.

Байдън предложи нови мерки за намаляване на разходите за жилища, включително данъчен кредит в размер на 10 000 долара за купувачите на първо жилище - признание за притеснението на потребителите от високите лихвени проценти по ипотечните кредити, - като същевременно се похвали с икономическия напредък на САЩ по време на мандата си.

Икономиката на САЩ се развива по-добре от тази на повечето страни с високи доходи, като продължава да се увеличава броят на работните места и потребителските разходи.

Въпреки това избирателите на републиканците заявяват пред социолозите, че са силно недоволни от икономиката, а американците като цяло дават на Тръмп по-добри оценки в анкетите по икономически въпроси.

Очакваше се Байдън да се опита да охлади гнева на много демократи заради подкрепата си за израелската офанзива в Газа след атаките на "Хамас" на 7 октомври. По време на речта си той обяви, че американските военни ще изградят пристанище на средиземноморския бряг на Газа, за да доставят хуманитарна помощ по море. Президентът на САЩ предупреди Израел, че не може да използва помощта като "разменна монета", като отправи призив за незабавно временно прекратяване на огъня с "Хамас".

"На ръководството на Израел казвам следното - хуманитарната помощ не може да бъде второстепенно съображение или разменна монета. Защитата и спасяването на невинни животи трябва да бъдат приоритет", заяви американският президент и добави, че Израел има право да атакува "Хамас", заради клането на 7 октомври. Но той нарече въздействието на войната върху цивилните в Газа "сърцераздирателно".

Байдън използва речта, за да настоява отново за пакет от 95 млрд. долара за оръжия за Украйна и помощ за Израел, който е блокиран от републиканския председател на Камарата на представителите Майк Джонсън.

Сред гостите за речта бе шведският министър-председател Улф Кристершон, който присъства на церемонията за присъединяване на Швеция към НАТО на 7 март, две години след руското нахлуване в Украйна. 

Последвайте ни и в google news бутон