Вменяването на вина на България за депортирането на македонските евреи през 1943 г. е част от цялостната злонамерена политика на управниците в Северна Македония, която цели да представи българския народ като "фашистки". Това се казва в позиция на Министерството на външните работи на България, изпратена в отговор на въпроси на радио "Свободна Европа".
Тя идва, след като в неделя президентът на Северна Македония Стево Пендаровски поиска България да се извини за депортирането на македонските евреи по време на Втората световна война.
В понеделник "Свободна Европа" изпрати въпроси до българското външно министерство, както и до президентството. От пресцентъра на президентството казаха, че на този етап няма да коментират изказването на Пендаровски.
От външното министерство посочват, че България винаги е разглеждала периода на Втората световна война "с особена скръб за всички загинали в Холокоста 6 милиона евреи и в това число за убитите в нацистките концлагери на смъртта 11 000 евреи", живели в териториите на днешна Гърция и Северна Македония, окупирани тогава от България.
От ведомството припомнят и че през 2013 г. Народното събрание осъди престъпните действия на нацисткия режим и изрази съжаление, че не е било във възможностите на местната българска администрация да спре депортацията.
"Тези трагични събития нямат нищо общо с държавата Република Северна Македония, която никога не е съществувала преди 1992 г. като субект на международното право и международните отношения", се казва още в позицията на външното министерство, изпратена до "Свободна Европа".
В нея се добавя, че властите в Северна Македония не се придържат към "обективните исторически факти и продължават да използват темата за Холокоста за пропаганда и злонамерени политически цели, нямащи нищо общо с паметта за жертвите, научното изучаване на Холокоста и борбата срещу антисемитизма".
"Вменяването на България на вина от днешни управници в Скопие се вписва в цялостната им линия на поведение, целяща да представи страната и народа ни като фашистки", се казва още в позицията.
Искането за извинение се съдържаше в речта на президента на Северна Македония Стево Пендаровски пред паметника на загиналите 7144 македонски евреи в Скопие. То дойде в неделя, на 80-тата годишнина от две събития с противоположен знак, протекли по едно и също време през март 1943 г. Едното е спасяването на живота на българските евреи, живели в границите на предвоенна България, другото - депортирането на евреите, живели в териториите на днешни Гърция и Северна Македония, окупирани тогава от България.
Днес София признава факта на депортацията, но не и отговорността за нея. Всяка година през март тя отбелязва само спасяването на българските евреи.
ЕВРЕИТЕ - В КОНСТИТУЦИЯТА НА РСМ
Премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски обеща, че "в рамките на дебата за конституционните промени ще предложи включването на евреите в конституцията на Република Северна Македония, което се надява да бъде прието от всички политически субекти в страната”. Той се срещна с председателя на Американския еврейски конгрес Андрю Бейкър, както и с представителя на еврейската общност в Германия Щефан Крамер и с бившия американският посланик в Германия Джеймс Бинденагел, съобщават от правителствената пресслужба в Скопие, цитирана от БТА.
На срещата са били обменени впечатления от отбелязването на 80-годишнината от депортирането на евреите от територията на днешна Република Северна Македония в Треблинка. Ковачевски отново остро е осъдил антисемитизма, расизма, ксенофобията и фашизма, добавяйки, че Северна Македония ”винаги е била и ще остане от правилната страна на историята” и ще продължи да се противопоставя на всички различни форми на реч на омраза и нетолерантност.