Руската шпионска мрежа, базирана в Норфолк, в която главните действащи лица са българи, е провела дезинформационна кампания, свързваща украинските въоръжени сили с нацистите, съобщава The Times. Авторитетната британска медия разказва за продължаващото в Лондон дело срещу българите.
Екипът от руски шпиони, работещ от къща за гости в Грейт Ярмут, е изработил уж проукраински плакати, изобразяващи войник от SS, и стикери, със символи на крайната десница. Двама предполагаеми шпиони са участвали в операцията за разпространение на фалшива пропаганда след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
33-годишната Катрин Иванова е организирала с дългогодишния си партньор Бисер Джамбазов отпечатване на 5000 плаката с войник от SS с лика на украински или германски политици, стана ясно в съда. 43-годишният Джамбазов казал на Иванова, че плакатите трябва да съдържат посланието: "От раздора и срама, плъзнали в германската земя, се издигна спасител, който ни води със здрава ръка. Приветствам те, спасителю на нашата чест... води ни към нашето славно минало".
Планът е бил разработен шест седмици след руската инвазия. В същото време приятелката на Джамбазов, 30-годишната Ваня Габерова, планирала кампания със стикери, свързваща украинските сили с крайната десница, показват доказателства, представени в съда. Твърди се, че тя се е похвалила, че е провела графити кампания в Берлин, преди да получи задачата да постави стикерите на места във Виена, включително Еврейския музей в града.
Стикерите включваха символа на бригада Азов (украинска доброволческа милиция, представяна като крайно дясна), бореща се с руските нашественици, а други изобразяваха прасета и лозунга Ehre der Ukraine (Слава до Украйна). Пропагандните стикери са едно от доказателствата.
Габерова, която е имала козметичен салон в Актън, Западен Лондон, е вербувала приятелка да постави стикерите и я е съветвала как да не бъде разпозната от охранителните камери, казаха в съда.
"Имаш нужда от дрехи с висока яка, за да скриеш врата и брадичката си, шапка и очила… вържи косата си, така че да не се вижда", е заявявала тя.
Габарова се вбесила, когато приятелката й поискала авансово плащане, но й предложила 30 евро на час, като заявила: "Аз съм една и съща с всички, с които работя, и не смесвам личните отношения, когато нещата са свързани с работата".
И двете жени, както и бившият приятел на Габерова - Тихомир Иванчев, художник и декоратор - отричат да са шпиони. Твърди се, че са участвали в операции за наблюдение в цяла Европа, насочени към журналисти и дисиденти, включително и в заговор за убийството на Христо Грозев.
Би Би Си пък разказва, че на поредното заседание на съда в Олд Бейли, че обвиняем по дело за участието на петимата българи в руска шпионска клетка в Лондон е казал на полицията, че вече е разговарял с британската служба за вътрешно разузнаване МИ-5, когато е бил арестуван.
По време на заседанието е бил пуснат запис на разпит на Тихомир Иванчев от февруари 2024 г., в който той казва на полицейски служител: "Срещнах се с човек от МИ-5 и проведохме няколко разговора".
39-годишният Иванчев, 33-годишната Катрин Иванова и 30-годишната Ваня Габерова отричат заговор за шпионаж. Катрин Иванова отрича също да е притежавала множество фалшиви документи за самоличност.
Габерова бе арестувана през февруари 2023 г., а на записите от полицейските камери се вижда как Тихомир Иванчев пристига в апартамента ѝ след това. Той казва на полицая, че Габерова е негова "бивша приятелка", забелязал, че салонът ѝ за красота е затворен и е поискал да разбере "жива ли е".
Съдебните заседатели научиха, че Габерова е била разпитвана от полицията четири пъти. При един от разпитите тя заявила на полицията: "Не съм руски шпионин". Първоначално отказала да даде паролата за своя iPhone 13, но после размислила и я е предоставила.
Катрин Иванова също е била разпитана от полицията през февруари 2023 г. и казала, че не е съгласна и че отрича да е извършвала каквито и да било дейности по наблюдение от името на Русия.
"Нямам никакви връзки с Русия. Не мога да си представя, че имам някакви проблеми. От 2012 г. живея и работя в Обединеното кралство. Плащам данъци и ми харесва да живея тук", обявила тя.
На 7 февруари 2024 г., една година след първите арести, Иванчев е закопчан в дома си в Енфийлд, Лондон.
На съдебните заседатели е пуснат пълният запис от негов разпит в полицията, продължил 1 час и 47 минути в деня на ареста. Иванчев предпочита да не присъства адвокат. Разказал на полицията, че Габерова се е запознала с Джамбазов през 2021 г. и е "пътувала няколко пъти с него" и допълнил, че Джамбазов го уверил, че е агент на Интерпол.
В разпита си през февруари 2024 г. той казва, че Джамбазов "имал нужда от повече хора" и първоначално смятал, че ще прави снимки и видеоклипове на престъпници, които предстои да бъдат арестувани.
Когато полицията го попитала дали смята, че "преследва лоши момчета", Тихомир Иванчев отговорил "да". Той казва, че първоначално се е отнасял към това като към "платена почивка", но след като започнал "да използва повече мозъка си, разбрах, че има нещо съмнително".
"Това е най-глупавото нещо, което съм правил през живота си", казва той при разпита си в полицейското управление в Хамърсмит.
Иванчев разказал още, че първоначално му плащали по 200 евро на ден от сметката на Джамбазов в Revolut. Няколко пъти ходил в Черна гора и в Австрия. Смята, че първото му пътуване е било до Виена, където целта е бил "г-н Грозев" и прекарал там три или четири дни.