Катрин Иванова, която е обвинена, че е част от руска шпионска клетка, действаща във Великобритания, отрече да е знаела, че събраната от нея информация ще бъде изпратена в Русия. Вчера тя за първи път бе разпитана в съда в Лондон.
Иванова потвърждава, че е приела да проследява хора, обект на операциите, и да пътува из Европа, но казва, че не е знаела истинската цел на дейността. Според нея операцията срещу разследващия журналист Христо Грозев сама по себе си е форма на журналистика и целяла да разкрие на обществеността, че той е корумпиран.
„Планът беше да се опитаме да разобличим г-н Грозев“, каза тя, цитирана от BBC. "Никаква информация обаче така и не беше публикувана и всъщност нищо не се случи", добавя тя.
46-годишният Орлин Русев и 43-годишният Бисер Джамбазов се признаха за виновни в шпионаж, а останалите трима подсъдими - 33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев, отхвърлят обвиненията. Според прокуратурата петимата в продължение на три години са участвали в шест шпионски операции за следене на хора и разузнаване на обекти, представляващи интерес за Русия във Великобритания, Германия, Австрия, Испания и Черна гора.
Според прокуратурата Орлин Русев и австриецът Ян Марсалек са обсъждали похищение и убийство на разследващия журналист Христо Грозев. Българинът, смятан за ръководител на групировката, е получавал инструкции от руския шпионин, иначе австрийски гражданин, Ян Марсалек. Шпионите са следили Грозев не само на Острова, но и във Виена, Черна гора и Валенсия. Операцията била прекратена малко преди началото на войната в Украйна. През февруари 2022 г. Марсалек пише на Русев: "Нашите приятели се вълнуват, че нашето присъствие може да попречи на друга операция в Украйна. Те биха искали да се въздържаме от всякакви действия на земята".
Иванова разказа, че нейният тогавашен приятел Бисер Джамбазов, на когото била "поверила живота си" – я е помолил да участва в операции по наблюдение.
"Той е мой партньор повече от 10 години. Защо би направил нещо, което ще ме нарани?", чуди се тя.
Операциите трябвало да помогнат на приятеля на Джамбазов Орлин Русев, който спонсорира двойката финансово, след като за първи път се премести в Обединеното кралство през 2012 г., каза г -жа Иванова пред съда.
Двойката за първи път се срещна с Русев на гара Източен Кройдън през 2012 г. и отива на вечеря с него в "шикозен" ресторант близо до Темза.
"Бях много впечатлена от него. Винаги съм искала да бъда като него. Той беше типичен пример за сбъдване на мечтата на имигранта", каза Иванова.
Вчера в съда тя се разплака, след като разбра, че Джамбазов й е изневерявал с друга българка, арестувана за шпионаж - Ваня Габерова, в чийто апартамент бе задържан. Свитедел разказа, че Джамбазов и Габерова са били заедно в леглото, когато полицията ги е арестувала през февруари 2023 г. Иванова разказа, че Джамбазов й казал, че има мозъчен тумор и трябва да отиде в чужбина за лечение. Сега тя вярва, че това е лъжа, за да може той да живее „паралелен живот“ с Габерова.
"Всеки път, когато го питах за здравето, той ми се караше, че го притискам", каза Иванова в съда.
Медицинските изследвания показват, че Джамбазов е здрав и няма тумор.
Иванова разказа, че е срещнала Джамбазов, когато и била на 17 години и е работела през лятото. Няколко месеца по-късно Джамбазов, който е 10 г. по-възрастен от нея, се преместил да живее със семейството й. През 2012 г. двамата се преместват във Великобритания.
Според обвинението Иванова е част от четири шпионски операции за събиране на информация за Русия. Едната е за снимки на американската военна авиационна база в Щутгарт през 2022 г.
На журите бяха показани sms между Иванова и Джамбазов по време на операцията в Щутгарт. Иванова разказа на съда, че Джамбазов й казал да направи снимки на района около базата, но тя не знаела защо те са в Щутгарт.
"Чудех се защо е всичко това, но когато задавах въпроси, бях отрязана", разказа тя.
Иванова отрече да работи за каквото и да е правителство и каза, че точно това била причината да напусне България - не подкрепяла управляващите.