Медия без
политическа реклама

Четвъртото изстрелване на "Старшип" мина по-безпроблемно

Гигантската ракета изпълни задачите на изпитателния полет

06 Юни 2024
Ракетата излита от Starbase в Бока Чика, Тексас, САЩ
Стопкадър от екрана
Ракетата излита от Starbase в Бока Чика, Тексас, САЩ

Ракетата „Старшип“ на SpaceX, най-голямата и най-мощната в света, излетя от Тексас днес за четвъртия си изпитателен полет и за първи път успя да се приводни след повторно навлизане в земната атмосфера около час след излитането, съобщават от SpaceX.

Ракетата има две степени: двигателната степен Super Heavy и над нея - Starship, която дава името на цялата ракета. Ракетата е висока 120 метра.

Няколко минути след излитането Super Heavy се отдели от космическия кораб и започна завръщането си към Земята. За първи път и тя се приводни успешно в Мексиканския залив, съобщиха от SpaceX.

По време на последния си полет преди по-малко от три месеца космическият апарат премина доста отвъд границата на космоса, но сигналът му беше изгубен 49 минути след излитането, докато се спускаше към Земята.

Причината беше установена като загуба на контрол върху ориентацията му по време на полет поради запушени клапани, обясниха от SpaceX, като същевременно се зарадваха на всички данни, възстановени по време на този полет.

Първият изпитателен полет бе през април 2023 г. Компанията на милиардера Илон Мъск движи развитието на Starship с пълна скорост, като бързо изстрелва прототипи без товар, за да отстрани възможно най-скоро всички проблеми, възникнали по време на полет.

Програмата се следи внимателно от НАСА, която иска да използва версия на този космически кораб като лунен спускаем апарат, за да върне астронавтите си на Луната през 2026 г.

Този път целите бяха да се постигне безпроблемно водно кацане на „Супер Хеви“ в Мексиканския залив - което и стана - и „контролирано навлизане“ в атмосферата на космическия кораб в Индийския океан.

„С всеки изпитателен полет SpaceX си поставя все по-амбициозни цели“, заявиха от НАСА след третия полет.

Компанията изрази особено задоволство от факта, че по време на тази мисия беше извършен тест за прехвърляне на гориво. SpaceX потвърди, че течният кислород е бил прехвърлен от един резервоар в друг в ракетата.

Разработването на тази функция е от съществено значение, тъй като за да достигне до Луната, „Старшип“ ще трябва да презареди с гориво веднъж в космоса, като се привърже към друг кораб, който вече е бил зареден и действа като космическа сервизна станция.

НАСА разчита на Starship по-специално за своята мисия Artemis 3, насрочена за 2026 г.: тогава модифицирана версия на кораба ще служи като лунен модул за нейните астронавти.

Освен огромния размер, голямата иновация на тази ракета е, че в крайна сметка тя трябва да бъде напълно използваема за многократна употреба.

Илон Мъск иска да я използва като основен инструмент за постигане на крайната си цел: създаване на автономна колония на Марс, която да превърне човечеството в многопланетен вид.

SpaceX доминира на пазара за изстрелване на космически кораби, като само през май са извършени не по-малко от 14 изстрелвания на нейните ракети Falcon 9.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Старшип