Медия без
политическа реклама

Десет загинаха и милиони са без ток след урагана "Милтън"

Бурята отслабна до категория 1 и вече напусна сушата, макар че опасността от наводнения остава

10 Окт. 2024Обновена

Загинали хора, сериозни щети по инфраструктурата и над 3,4 млн. имота без ток - това засега е равносметката от урагана "Милтън", който тази нощ българско време достигна Флорида.

Най-малко 10 души са загинали от торнадата, които съпътстваха урагана "Милтън" по източното крайбрежие на САЩ, съобщи министърът на вътрешната сигурност Майоркас. Четирима от жертвите са пенсионери от окръг Сейнт Луси, което беше сполетяно от над 10 торнада за 20 минути. По-късно бе съобщено за двама загинали в Сейнт Питърсбърг - за единия се съобщава, че смъртта е по медицински причини, а за другия - че тялото му е намерено в парк. В окръг Волуша се съобщава за три жертви, включително един човек, убит от паднало дърво.

Части от Сарасота, Форт Майерс, Венис и други крайбрежни градове бяха наводнени от над триметрова вълна. На много места вилняха торнада, скоростта на вятъра достигна 193 км/ч и вдигна във въздуха коли, дървета и всякакви предмети. В крайна сметка обаче апокалипсисът, който се прогнозираше заради необичайните особености на "Милтън", не се състоя. Бурята отслабна до трета категория още преди да достигне сушата, а впоследствие намаля и до втора категория. Все още обаче остава опасността от наводнения във Флорида, Джорджия и двете Каролини. В някои окръзи остават в сила извънредните мерки.

В последните часове са били извършени над 40 спасителни операции, обобщи губернаторът на Флорида Рон ДеСантис. Сред спасените е имало група деца от къща, която е частично разрушена от паднало дърво. ДеСантис също отбеляза, че най-големите страхове - да се вдигне петметрова вълна в гъсто населените Тампа и Сейнт Питърсбърг не са се сбъднали. Най-тежко пострадал остава окръг Сарасота.

"Слава богу, не се стигна до най-лошия сценарий. Бурята отслабна още преди срещата със сушата, а наводненията не бяха толкова тежки, както при урагана "Хелън", коментира ДеСантис. "Хелън" беше буря от категория 4, която удари Флорида 12 дни преди да се зароди "Милтън". При нея загинаха 232 души в шест щата.

"Милтън" достигна сушата около 20:30 ч. местно време в сряда, в района на Сиеста Кий. Осем часа по-късно ураганът отново се върна в океана северно от Кейп Канаверъл, вече с категория 1 и ветрове със скорост 136 км/ч. Въпреки че бурята вече е в Атлантика, Националният ураганен център на САЩ предупреди, че продължава да има екстремно време. "Проливните дъждове продължават от централна до северна Флорида и пораждат опасност от наводнения и преливане на реки", съобщи центърът в сутрешния си бюлетин.

Загубите, според първите оценки на застрахователите, може да достигнат 60 млрд. долара. Сериозни щети са нанесени на стадион "Тропикана Фийлд" - домът на бейзболния отбор "Тампа Бей Рейс" от Сейнт Питърсбърг. Телевизионни снимки показаха, че покривната конструкция на съоръжението е на парчета след преминаването на стихията.

Първите кадри от "Милтън" на сушата бяха в целия диапазон от пълното затишие преди бурята и в окото й, заснето от търсачи на силни усещания до проливни дъждове, бушуващи ветрове и наводнени градове в най-опасната част на урагана - стената на окото. На север водата се оттегли от брега, "засмукана" от бурята, а по пътя й очевидци сравняваха приливната вълна с цунами.

 

 

Заради урагана  5.5 млн. жители на Флорида напуснаха домовете си. Губернаторът Рон ДеСантис обяви извънредно положение за 51 окръга на Флорида, а президентът Джо Байдън одобри обявяването на федерално бедствие преди "Милтън".



СРАВНЕНИЕ

Ураганът Катрина беше една от най-разрушителните природни катастрофи в историята на Съединените щати. Когато удари Ню Орлиан през август 2005 г., той беше категория 3 по скалата на Сафир-Симпсън, което означава, че е имал ветрове със скорост между 178 и 208 км/ч.
1392 души загинаха по време на урагана, а още 135 се водят безследно изчезнали. Ураганът причини мащабни разрушения в Ню Орлиан. Дигите, които защитаваха града от наводнения, се пропукаха и голяма част от града беше потопена под вода. Хиляди домове бяха разрушени, инфраструктурата беше сериозно повредена, а икономиката на региона претърпя огромни загуби. Оценките за общата стойност на щетите, причинени от урагана Катрина, варират, но се смята, че възстановяването е струвало на САЩ над 125 млрд долара. Това включва разходите за възстановяване на домовете, инфраструктурата, както и за дългосрочната рехабилитация на региона.


Ураганът Хелън, който удари Флорида този септември, беше класифициран като ураган от категория 4 по скалата на Сафир-Симпсън. Това означава, че е имал изключително силни ветрове, достигащи скорост от 140 мили в час (225 километра в час).

Броят на жертвите след преминаването на урагана достигна най-малко 215 души. Това го превърна в едно от най-смъртоносните урагани, връхлетели континенталната част на САЩ след урагана Катрина през 2005 година. Материалните щети бяха огромни. Цяли населени места бяха разрушени, инфраструктурата беше сериозно повредена, а икономическите загуби бяха оценени на милиарди долари.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Флорида, ураган Милтън

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?