Медия без
политическа реклама

Деветима се кандидатираха за наследник на Борис Джонсън

Основният въпрос, поставян от желаещите да бъдат следващия премиер на Великобритания, е за данъчното облагане

10 Юли 2022
ЕПА/БГНЕС

Деветима кандидати заявиха намерение да се кандидатират за наследници на премиера на Великобритания Борис Джонсън, който преди три дни обяви, че подава оставка като лидер на консерваторите след серия от скандали. Джонсън обаче остава министър-председател до есента, когато ще бъде избран нов лидер на торите на партийна конференция.

Британският премиер Борис Джонсън се съгласи тази сутрин да подаде оставка като лидер на консерваторите, но с условието да остане на премиерския пост до есента, когато ще бъде избран нов лидер на торите на партийна конференция, предаде Би Би Си.

Същевременно наддаването за премиерския пост започна. Според BBС вече има общо деветима кандидати да управляват Великобритания след Джонсън. 

Пръв заявка за поста даде депутатът от торите Том Тъгендхат, който е председател на комисията по външни работи в Камарата на общините. Последваха го бившата министърка по въпросите на равенството Кеми Баденок и главната прокурорка Сюела Брейвърман. 

Следващите, които обявиха кандидатурите си бяха депутатът Надим Захауи и министърът на транспорта Грант Шапс. Веднага след това желания изяви още един член на парламента - Риши Сунак. Не закъсняха заявките и на двама бивши здравни министри на Великобритания - Саджид Джавид и Джереми Хънт. Последен засега кандидат е Пени Мордант - министърка по търговската политика.

Прав впечатление, че и деветимата желаещи развиват като главна тема в своите програми данъците. Саджид и Хънт, например, твърдят, че ще отменят планираното увеличаване на корпоративния данък и ще го намалят допълнително под сегашните му стойности. Хънт освен това твърди, че намаляването на данъците няма да увеличи инфлацията и анонсира, че би назначил бившата министърка по жилищното строителство Естер Макви за свой заместник.

 

КАКВО СЛЕДВА

Джонсън ще остане на поста, докато торите не намерят нов лидер, точно както направиха предшествениците му Тереза ​​Мей и Дейвид Камерън, когато подадоха оставка. Този процес ще продължи най-вероятно до октомври.

Който и да спечели надпреварата за лидер на консерваторите, ще стане лидер на партията с най-голям брой депутати в парламента. Следователно кралицата ще възложи именно на торите да съставят правителство и те ще излъчат за премиер именно своя лидер.

Политическата система на Великобритания е такава, че когато премиерът подаде оставка от това не следват автоматично избори. Следващите избори са насрочени за януари 2025 г., но новият премиер може да реши да свика избори и преди това, особено ако няма достатъчно голяма подкрепа в парламента.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата