Британците днес гласуват на парламентарни избори, от които се очаква да върнат на власт Лейбъристката партия и да сложат край на продължилото близо десетилетие и половина управление на консерваторите.
Първият национален вот в страната, откакто Борис Джонсън спечели победа за торите през 2019 г., се провежда след изненадващия призив на министър-председателя Риши Сунак за провеждането му шест месеца предсрочно. Изглежда, че авантюрата му ще се окаже неуспешна за самия него, тъй като социологическите проучвания през цялата шестседмична кампания - а и през последните две години - сочат тежко поражение за неговата дясна партия, предаде БГНЕС.
Това почти сигурно ще постави 61-годишния лидер на лейбъристите Киър Стармър на Даунинг стрийт като лидер на най-голямата партия в парламента.
Очаква се левоцентристките лейбъристи да спечелят парламентарните избори за първи път от 2005 г., като всички проучвания в навечерието на изборите прогнозират най-голямата им победа в историята.
Стармър обаче не приема нищо за даденост, като призовава избирателите да не си стоят вкъщи. "Бъдещето на Великобритания е в урните за гласуване", каза той. "Но промяната ще се случи само ако гласувате за нея."
Гласуването започна в 09:00 ч. българско време в повече от 40 000 избирателни секции в цялата страна - от църковни зали, читалища и училища до по-необичайни места като пъбове и дори кораб.
В полунощ телевизионните оператори ще обявят екзитполовете, които обикновено дават точна оценка за представянето на основните партии.
Резултатите от 650-те избирателни района в Обединеното кралство ще станат ясни през нощта, като се очаква партията победител да получи 326 места - прагът за парламентарно мнозинство - с настъпването на изгрева на следващата сутрин. Изборите във Великобритания са мажоритарни в един тур. Събралият най-много гласове взема мандата, дори ако не е надминал 50%.
Социологическите проучвания сочат, че избирателите ще накажат торите след 14-годишното им управление.
"Разбирам, че хората са разочаровани от нашата партия", призна Риши Сунак на 3 юли. "Но днешният вот... е вот за бъдещето", подчерта премиерът, цитиран от "Гардиън".
Вестник "Сън" се присъедини към лейбъристите - ключова подкрепа, като се има предвид, че таблоидът подкрепя победителя на всички избори от няколко десетилетия.
Изданието последва "Файненшъл таймс", "Икономист" и "Сънди таймс", както и традиционно левите вестници "Гардиън" и "Дейли мирър", които също подкрепиха партията.
Междувременно три мащабни проучвания показаха, че лейбъристите са на прага на рекордна победа, като торите са напът да постигнат най-лошия си резултат в историята, а центристките либерални демократи се възвръщат на трето място.
Агенции като YouGov, Focaldata и More in Common прогнозираха, че лейбъристите ще получат най-малко 430 места, което ще надмине резултата от 418-те мандата, спечелени от Тони Блеър през 1997 г.
Триото агенции прогнозират, че консерваторите ще е сринат до рекордно ниско ниво от по-малко от 127 места.
Либералдемократите са напът да спечелят десетки места - повече от сегашните си 15, докато антиимигрантската партия на Найджъл Фарадж "Реформаторски блок" ще стигне до едва 2-3 мандата.
YouGov и More in Common прогнозираха, че лидерът на Брекзит Найджъл Фарадж най-накрая ще стане депутат след осем неуспешни опита.
Ако прогнозите са точни, Сунак ще посети държавния глава крал Чарлз III, за да подаде оставката си като министър-председател.
Стармър ще се срещне с монарха малко след това, за да приеме поканата му да оглави следващото правителство като министър-председател.
След това лидерът на лейбъристите ще се отправи към Даунинг стрийт - офиса и резиденцията на британските премиери - където се очаква да произнесе реч, преди да направи министерски назначения.
Това ще увенчае забележителния политически възход на бившия адвокат по правата на човека и главен прокурор, избран за първи път за депутат през 2015 г.
Той обеща "десетилетие на национално обновление", но е изправен пред нелеката задача да съживи скърцащите обществени услуги и западащата икономика.