Медия без
политическа реклама

Дори неутралните Австрия и Швейцария влизат под Небесния щит

България е от първите, пожелали колективна противовъздушна отбрана

04 Юли 2023
Колективната противовъздушна отбрана ще бъде по-ефективна и по-евтина от изолираните национални системи
https://defence-industry.eu/
Колективната противовъздушна отбрана ще бъде по-ефективна и по-евтина от изолираните национални системи

Строгият военен неутралитет в Европа отива в историята, след като Австрия и Швейцария пожелаха да участват в европейската система за противовъздушна отбрана Небесен щит (Sky Shield). Федералното министерство на отбраната на Швейцария потвърди днес пред обществената телевизия SRF, че министърката Виола Амхерд ще подпише декларация за намерение в Берн в петък. Заедно с нея подпис ще сложи и военната министърка на Австрия Клаудия Танер, както и Борис Писториус, който е министър на отбраната на Германия - инициаторката на Небесния щит.

В проекта участват 17 държави, сред които и България, която е от първите, пожелали на среща на 13 октомври 2022 г. в Брюксел да създадат система за колективна противовъздушна отбрана. Другите освен Германия са Великобритания, Словакия, Латвия, Унгария, Белгия, Чехия, Финландия, Литва, Холандия, Румъния, Словения, Естония, Норвегия, Дания и Швеция.

Европейският Небесен щит ще наподобява израелския Железен купол, който е електронно управлявана система за защита от нападения със самолети и ракети. Създаването му стана остро актуално след руската агресия в Украйна. Целта е доставките и поддръжката на противовъздушната отбрана на отделните държави да се координират на европейско ниво, като по този начин се спестяват пари. Ще има съгласуване на поръчките при закупуването на системи за противовъздушна и противоракетна отбрана, като например ракетната система "Пейтриът". Освен това ще се даде възможност за сътрудничество в областта на обучението, поддръжката и логистиката.

Десни политици в Австрия и Швейцария вече подлагат на критики инициативата като противоречаща на неутралния статут на двете държави. Управляващите във Виена и Берн обаче уверяват, че не поемат никакъв риск за държавите си.

В петък и събота (6 и 7 юли) Германия, Австрия и Швейцария ще обменят в Берн мнения по въпросите на политиката за сигурност. Срещата на тримата министри ще се фокусира върху сигурността в Европа и последиците от войната в Украйна, както и тристранното сътрудничество в защита на мира. 

След нахлуването в Украйна на Русия през февруари 2022 г. неутрална Швейцария е подложена на нарастващ натиск от европейските си съседи да подкрепи Украйна във военно отношение, като разреши реекспорта на произведени в нейни заводи оръжия. Берн отхвърли искането на швейцарската отбранителна фирма RUAG да продаде 96 танка Leopard 1 A5 за използване в Украйна. Преди това той наложи вето и на исканията на Дания и Германия да изпратят произведени в Швейцария бронирани машини и боеприпаси в помощ на Украйна.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?