Дъщерята на бившия руски шпионин Сергей Скрипал - Юлия, се е обадила от скрит телефонен номер на своите близки в Ярославл, съобщават руските агенции ТАСС и РИА Новости. Новината е била разпространена от нейната братовчедка Виктория Скрипал.
Бившият полковник от ГРУ Сергей Скрипал и неговата дъщеря бяха отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок“ в началото на март 2018 г. в английския град Солзбъри и оттогава тяхното местонахождение на практика е неизвестно. За покушението Великобритания обвини Москва и конкретни руски офицери от руското военно разузнаване ГРУ.
Според Виктория Скрипал, сега Юлия й разказала, че баща й живее във Великобритания и се чувства добре, но е под постоянен медицински контрол, защото му е направена трахеостомия, за да може да диша нормално. От разказа станало ясно, че самата Юлия също живее във Великобритания, чувствала се добре и имала само някакви проблеми със зрението. Двамата живеели отделно, но понякога се виждали.
Юлия й казала още, че Сергей Скрипал се опитва да се занимава със спорт и като цяло се чувства нормално. "Той се намира в някакъв държавен обект в Англия. Те не са ходили в Нова Зеландия, а са останали в Англия", добавила Виктория пред агенциите. Според нея Юлия не изключва двамата с баща й един ден да пристигнат в Русия.
По-рано Виктория съобщи, че Сергей два пъти й е звънил през пролетта на миналата година, а през юни същата година е разговарял с майка си Елена, която също живее в Ярославл. Според РИА Новости, сега Юлия се обадила и разказала, че баща й е загрижен точно за здравето на 93-годишната си майка. "Ние разказахме. Как човек може да се чувства на 93 години? Когато разказах на баба за позвъняването, тя плака от радост", разказва Виктория. „Веднага се обадих в Следствения комитет и казах, че има обаждане от Юлия. Дадох информацията“, казва още тя.
"СЕГА" припомня:
Случката
Отравянето с нервнопаралитичното вещество „Новичок“ на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Солзбъри стана на 4 март 2018 г. Трима служители на руското разузнаване официално бяха обвинени от британските власти, които смятат, че зад покушението стои Кремъл.
Първо двама служители на ГРУ бяха заподозрени за нападението. Те са идентифицирани като Александър Мишкин и Анатолий Чепига. После се появи и трето име - това на Денис Сергеев, за когото се смята, че е замесен и в опита за отравяне на българския бизнесмен Емилиян Гебрев в София.
Руските власти на няколко пъти излизаха с декларации, че британските власти все още не са представили официално обяснение за случилото се, нито пък доказателства за руска намеса. „Вместо на резултати от разследването ние ставаме свидетели на безпрецедентна и добре обмислена очерняща кампания в британските медии срещу посолството и лично срещу посланика“, се казваше в една от тези декларации.
Скотланд ярд разследва и руския президент
Скотланд ярд разследва ролята на руския президент Владимир Путин в използването на нервно-паралитичното вещество новичок срещу Сергей и Юлия Скрипал в британсккия град Солсбъри, писа в. "Гардиън" през август м.г.. Британците смятат, че той "вероятно" е одобрил атаката срещу бившия руски агент и дъщеря му, които пострадаха тежко, но след дълго лечение успяха да се възстановят.
Двамата руски агенти са обвинени за нападението. Великобритания настоява те да бъдат екстрадирани и издаде европейска заповед за ареста им, а Интерпол ги издирва с червена бюлетина. Ръководителят на звеното в Скотланд ярд за борба с тероризма Нийл Басу заяви, че разследването на нападението срещу Скрипал продължава. Той подчерта, че въпросите, свързани с повдигането на обвинения по случая, са сложни. "Трябва да докажете, че Путин е пряко замесен", обяснява Басу. "Ние сме полицаи и трябва да имаме доказателства. Има много спекулации кой е виновен, кой е дал нареждания, като всичко се базира на експертни познания за Русия. Трябват ми доказателства", категоричен е той.
Путин: Не струва и 5 копейки
Историята с отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия не струва и пет копейки, заяви преди месеци руският президент Владимир Путин в интервю пред британското издание Financial Times.
„Послушайте, цялата тази суматоха около разузнавачи и контраразузнавачи не може да влияе на сериозни междудържавни отношения. Както казват у нас, в Русия, тази шпионска история не струва и пет копейки“, отбеляза руският лидер. „Можем да продължим безкрай списъка с това, какво може да се твърди и в какво можем да се обвиняваме едни – други ... Длъжни сме да оставим всичко това в миналото и да позволим на спецслужбите да се оправят“.